Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Helikopter

Dikey uçuşla insanı yerden havalandırabilen ilk helikopterin planlarını, 6 Ocak 1905´te E.R. Mumford çizdi. Üretimi de, İskoçyalı gemi yapımcılarından William Deny and Brothers tarafından gerçekleştirildi.

67.5 santimetre çapında 6 pervanesi olan helikopterin üzerinde önce 25 beygir gücünde bir Buchet motoru vardı. 1909 yılında, bu motor çıkarıldı ve yerine yine 25 beygir gücünde N.E.C. marka bir başka motor takıldı. Bu motor da, 1911 yılında 40 beygir gücünde bir N.E.C. ile değiştirildi. İlk yapıldığında, kabin inşaatında bambu ağacı kullanılmıştı. Bu gövdenin fırtınalı havalarda su geçirdiği görülünce metal ile değiştirildi.

first commercial helicopter DDF6Z.png

1912 yılında yapılan denemelerde, yerden üç metre kadar havalanan bu helikopterin ilk hareketi için birkaç kişilik insan gücüne gereksinim vardı.

Kendiliğinden uçabilen ilk helikopter ise Fransız Paul Cornu tarafından yapıldı. İki pervaneli bu araç, 13 Kasım 1907 günü Lisieux´da yapılan ilk deneme uçuşunda, 180 santimlik yükseklikte 20 saniye uçmayı başardı. Üzerinde 24 beygir gücünde Antoninette marka bir motor vardı.


Etiketler : Helikopter
Yazan : mania  |
13 Şub 2011 Paz   
|  1.235 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...