Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk At Nakil Aracı

Atları bir yerden başka bir yere taşımak amacıyla yapılan ilk nakil aracı (horse-box), ilk kez 18 Eylül 1836 günü kullanıldı ve altı at tarafından çekilerek İngiltere´nin Goodward yöresinden Doncaster´a götürüldü. Araç, yarış atları sahibi Lord George Bentinck´in siparişi üzerine Herring Kardeşler tarafından yapılmıştı.

Bu olaydan yirmi yıl önce, Bay Territt´e ait Sovereign adlı atın özel bir karavanla Worcetershire´dan Nemarket´a götürülüşü bir yana bırakılırsa, Lord Bentinck´in yaptırdığı arabaya kadar, yarış atları bir yerden bir yere yürüyerek gitmek zorundaydılar.

Derby gibi büyük yarışlar için atlarda yol yorgunluğu olmasın diye bir ay öncesinden yola çıkılır ve atlar yarış yerine çok yakın bir yerde kampa alınırlardı. Kuşkusuz atlar, bir yarışın hemen ardından çok uzak bir yerdeki başka bir yarışa katılamazdı.

Bu zorluklan ortadan kaldırmak isteyen Lord Bentinck, söz konusu arabayı yaptırdı ve Elis adlı atını St. Leger Yarışları´na üç gün kala 18 Eylül 1836 günü Goodwood´dan bu araba ile yola çıkardı. Doncaster´a kadar 224 mil yolları vardı. Ama Lord Bentinck, özel arabasıyla günde 75 mil yol alabileceklerinden emindi ve düşündüğü gibi de oldu. Doncaster´a geldiklerinde Elis´i doğru yarışın yapılacağı hipodroma götürdü.

Atın daha yeni geldiğini gören müşterek bahisçiler, onun ancak nal toplayabileceğine inanarak, çok iyi bir at olduğunu bilmelerine rağmen, Elis´e hiç şans vermediler. Lord Bentinck ise, sevgili atının üzerine büyük bir yatırım yaptı ve sonunda mahçup olmadı. Elis, yarış sonunda finişe geldiğinde, en yakın rakibine iki boy fark yapmıştı. Hiç oyalanmadan yeni arabasına bindirildi ve en yakın yarış yerine doğru yola çıkıldı. K


Etiketler : At, Nakil, Araç, araba, Horse-box
Yazan : mania  |
13 Şub 2011 Paz   
|  1.127 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...