Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Amatör Film Çekici Ve Oynatıcısı

35 milimetrelik "Motorgraph" marka çekici ve oynatıcı, 1896 yılında W. Watson and Sons şirketi tarafından piyasaya sunuldu. Çekici bölümünün büyüklüğü 15x10x13 santimetre boyutlarında idi. Oynatıcı olarak kullanılacağı zaman bir ışık kaynağına takılması gerekiyordu. Toplayıcı makarası olmadığından, oynayan film ya yere ya da bir kutunun içine boşalıyordu.

17.5 milimetrelik ilk çekici ve oynatıcı, ünlü sinemacı Birt Acres tarafından 25 Ocak 1899´da Croydon Kamera Kulübü´nde tanıtıldı. Aynı yılın Mayıs ayında da piyasaya çıktı. 16 milimetrelik kameraların ilk prototipi olan Kodak Madel A, New York´ta 1920 yılının Mayıs ayında Eastman Kodak şirketinden J.G. Capstaff tarafından geliştirildi. Üzerinde uzun süre çalışıldıktan sonra 5 Haziran 1923´te Model A motorlu Kodascope oynatıcıyla birlikte satışa çıkarıldı.

9.5 milimetrelik amatör oynatıcıların ilki ise, 1922 yılının Mayıs ayında Paris´te Pathe Sineması´nda tanıtıldı. Pathe markalı bu oynatıcı, ir yıl sonra çekicisiyle birlikte pazarlanmaya başlandı. 8 milimetrelik çekici ve oynatıcılar da 1932 yılında ABD´de piyasaya sürüldü. Yapımcısı, Eastman Kodak şirketiydi. Amatörler için ilk renkli film de Eastman Kodak tarafından 1928 yılı Temmuz ayında satışa çıkarıldı. Bu filmlerin mucidi, R. Berthon´du.

Amatörler için yapılan ilk sesli oynatıcılar ise İngiliz malı olan Thompson-Houston marka aygıtlardır. 16 milimetrelik bu makinelerin ilk tanıtımı, 1931 yılında Londra´da yapıldı. İlk amatör sesli çekici ise 16 milimetrelik olarak RCA Victor tarafından üretildi ve 1935 yılında ABD´de tanıtıldı.


Etiketler : film, sinema, Amatör, Çekici, çekim, Oynatıcı
Yazan : mania  |
13 Şub 2011 Paz   
|  1.823 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...