Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Kayıp Şehir Atlantis Bulundumu

Son Zamanlarda, kayıp şehir Atlantis´in bulunduğuna dair ilginç bir haber  bir çok internet sitesinde dolaşıyor.Sözkonusu haberin ortaya çıkma sebebi ise Google´ın bir hizmeti olan Google Ocean da görünen şekiller. Doğal yollarla oluşamayacak kadar düzgün olması dikkat çekiyor.

atlantis bulundumu 1 BF4E5

Programdaki görüntülerde, Atlantis Okyanusu’nda daha önce fark edilmeyen bir yapılaşmanın izlerine rastlandı.  Söz konusu “şehirleşme benzeri yapılar” yaklaşık olarak Galler büyüklüğünde. Dikdörtgen şeklindeki alan, Kanarya Adaları yakınındaki Batı Afrika kıyılarının 1000 kilometre açığında kalıyor.  

Programda, “31 15´15.53N 24 15´30.53W” koordinatlarında bulunan görüntüler, tepeden bakılan bir şehir izlenimi veriyor.  Google Ocean’da tespit edilen görüntüler, Yunan filozof Platon’un bahsettiği efsanevi Atlantis şehrini akıllara getirdi.  

atlantis bulundumu 3 EDEAZ

Platon’nun kayıtlarına göre, Atlantis, dokuz bin yıl önce yaşanan felaketler sonucu okyanusun dibine gömüldü.   

New York State Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Charles Orser, İngiliz The Sun gazetesine yaptığı açıklamada, Google Ocean programında rastlanan görüntülerin çok etkileyici olduğunu belirtti.

Orser, “Programda belirtilen koordinatlar, kayıp şehir Atlantis’in bulunduğu iddia edilen bölgelerin başında geliyor…. Sadece coğrafi bir oluşum olduğu ortaya çıksa bile, kesinlikle yakından bakılmayı hak ediyor” dedi.

atlantis bulundumu 2 B3CD3

______________________

Google bu sansasyonel haberden sonra Googleblog´da konu için açıklama yapmış. Oldukça detaylı bilgiler verilen uzun yazıda, iddia reddediliyor.  Görüntünün Google´ın yeni programı Ocean için Sonar veri toplayıcılardan kaynaklanabileceği anlatılıyor.  Yazıda bu tür bir şeyin uydularla yapılamayacağı, tespit edilebilecek kadar yeterince büyük bir yapı olmadığı anlatılıyor.Google´ın açıklamasını şu linkten okuyabilirsiniz. 

http://googleblog.blogspot.com/2009/02/atlantis-no-it-atlant-isnt.html

Google map ile sözkonusu koordinatların görüntülerini de şu linkten görebilirsiniz. http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&ll=31.522361,-24.477539&spn=4.293184,5.916138&z=8

The Sun Gazetesinin internet syafasında konu ile ilgili haberi : http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article2255989.ece

Kaynak : crunchgear.com, GoogleBlog, TheSun.co.uk, haber.mynet.com


Etiketler : Kayıp, Şehir, Atlantis, Bulundumu
Yazan : mania  |
11 Şub 2011 Cum   
|  3.070 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...