Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Güneş Işığından Sıvı Yakıt

Bitkileri taklit ederek güneş ışığını yakıta dönüştüren mini bir reaktör, laboratuvar şartlarında başarıyla hayata geçirildi.

Araştırmayı yöneten Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Sossina Haile, dünyanın büyük bir enerji problemiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, araştırmalarının yenilenebilir yeşil enerji kaynakları açısından oldukça umut verici olduğunu söylüyor.

Gunes isigindan sivi yakit CZ6Z8

Haile, evimizin çatısında yer alacak bu tip bir mini reaktörün, günlük 12 ila 15 litre sıvı yakıt üretebileceğini öne sürüyor ve ticari anlamda kullanılmaya başlandığında bunun ilk uygulamasının taşıma sektöründe gerçekleşeceğini düşünüyor.

Reaktörün anahtar malzemesini seryum olarak adlandırılan ve neredeyse bakır kadar yaygın bulunan metal oluşturuyor. Platin gibi daha nadir ve pahalı metallerin kullanılmıyor oluşu da buluşa maddi açıdan büyük avantaj sağlıyor.

Cihaz sahip olduğu standart bir parabolik ayna yardımıyla Güneş ışınlarını bir tepkime odasına odaklıyor ve burada mevcut olan seryumoksit katalizör ısınarak su ve karbondioksit içindeki oksijen moleküllerinin kristal desenini bozup parçalıyor. Kristal yapısı tekrar soğutulduğundaysa çevresinde bulunan su ve karbondioksit gibi bileşiklerden oksijen çekerek hidrojen ve karbonmonoksit meydana getiriyor. Bunlar da daha sonra sıvı yakıta dönüştürülebiliyor.

Deneyler sırasında reaktör, 500 kez 1.600 santigrat dereceye ısıtılıp ardından da 800 dereceye düşürülmüş olmasına karşın seryumoksit katalizör herhangi bir zarar görmemiş. Bu da cihazı oldukça verimli ve yenilenebilir kılıyor.

Bugün kara araçları, uçaklar ve gemiler tarafından kullanılmakta olan fosil yakıtlar, içerdikleri yüksek enerji miktarı ve taşınabilirlikleri nedeniyle, düşük karbonlu yakıt arayışı karşısında çoğunlukla tercih edilen taraf durumundalar. Güneş enerjisini verimli ve yenilenebilir bir sıvı yakıta dönüştürerek yaygın bir şekilde kullanmak sera gaz seviyelerinin aşağı çekilmesinde ve buna bağlı olarak da küresel ısınmanın dizginlenmesinde şüphesiz önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Kaynak :  NTVMsnbc


Etiketler : Güneş, Işığından, Sıvı, Yakıt, enerji
Yazan : mania  |
11 Şub 2011 Cum   
|  2.086 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...