Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

RTL Yapısı

Direnç Transistör Lojlk (Resistor- Transistor -Logic)  (RTL)

RTL tipi entegreler ilk imal edilen ticari tip entegrelerdir. Basit yapıları vardır. Diğer gurupların geliştirilmesiyle önemini yitirmiştir. Bu grubun temel lojik devresi aşağıda gösterilen VEYA DEGIL kapısıdır (NOR gate ).

 direnç Transistor Nor Kapısı  RTL NOR GATE


RTL AND (VE) Kapısı

Direnç Transistor ile AND kapısı - RTL AND (VE) Kapısı

Direnç Transistör ile  RTL NAND (VE DEĞİL) Kapısı

Drienç Transistör VE DEĞİL Kapısı  (RTL NAND Gate)

Direnç Transistör ile  RTL DEĞİL Kapısı

RTL DEĞİL Kapısı

RTL OR Gate (VEYA Kapısı)

Direnç Transistör ile RTL OR Gate (VEYA Kapısı)

RTL TAmpon Kapı

RTL Tampon Kapısı

Girişlerden biri veya ikisi lojik "1" ise "1" olan girişteki transistör iletken olur. Çıkış transistör üzerinden şase potansiyeline gideceğinden lojik "0" olacaktır. Her iki girişte "0" ise transistörler yalıtkandır. Çıkış RL üzerinden Lojik "1" e gider.


RTL VE devresinde. Sadece A ve B girişleri aynı anda Lojik "1” olduğunda çıkış, lojik "1" diğer durumlarda lojik "0" dır.

RTL VEYA devresinde. Her iki giriş lojik "0" ise çıkış, lojik “0" diğer durumlarda lojik "1" dir.


DEGIL (NOT-INVERTER - INVERTING BUFFER) devresi ortak emitör bağlantısındadır ve terslerne işlemi yapar. Eğer giriş "1" ise transistör iletkendir ve çıkış, transistör üzerinden şase potansiyeline gideceğinden "0" dır. Giriş "0” ise transistör yalıtkandır. Çıkış RL üzerinden "1" olur.

VE - DEGIL devresi Girişlerin her ikisi de "1" ise çıkış "0" diğer durumlarda "1" dır.

Tampon devresi veya emitör izleyici (buffer, noninverting buffer or emitter´ follower) olarak adlandırılır. Eğer giriş "1" ise T1 doyumda ve çıkış "1" dir. Giriş "0" ise T1 kesimde, çıkış "0" dır.

Şekillerde görülen kapıları aslında DCTL tipi kapı diye adlandırmak daha ,uygundur. (DCTL: Direct Coupled Transistor Logic - Direkt kuplajlı transistör lojiği). Çünkü gerçek RTL tipi kapı DTL devredeki diodlar yerine dirençler bağlanarak elde edilir.


RTL tipi entegrelerin çalışma gerilimi 3 V ile 3,6 V arasındadır. Yayılım gecikmeleri yaklaşık 12 nsn, güç harcamaları kapı başına 10 mw. tır. RTL grubu 700 ve 900´lü sayılarla kodlanmışlardır.


Etiketler : sınıf, digital, entegre, devre, integrated, circuit, logic, RTL, Ve VEYA, VE-DEĞİL, VEYA-DEĞİL, DEĞİL, kapılar, gates
Yazan : mania  |
7 Ara 2006 Prş   
|  27.911 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
Ahmet Sarı (Misafir)
12 May 2011 Prş
bunun 3 lüsü yokmu ?