Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Yarım Ton Baskı İşlemi

Fotoğrafta, yarım ton baskı işleminin mucidi, İsveçli Carl Gustaf Wilhelm Carleman´dır. Carleman, geliştirdiği bu yeni tekniğin ilk örneklerini, 1871 yılı Mayıs ayında Stockholm´ de yayınlanan Photography by Typhographic Printing Press´te sergiledi. Bunların içinde en ilgi çekeni, iki kadın ve bir çocuğu göl kıyısında yürürken gösteren fotoğraf oldu.

Carleman´ın yarım ton sistemiyle günümüzde kullanılan modern sistemi arasındaki tek fark, bugün yarım ton resimlerde, anlatımı daha da güçlendirmek için noktalar kullanılmasıdır. Yayınladığı bir konuyu, yarım ton bir resimle süsleyen ilk dergi, Nordisk BoktryckeriTidning´dir. İsveç´te basılan bu dergideki resim de Carleman´a aittir.

1874 yılında Le Monde Illustre ve L´Dlustration adlı Fransız dergilerinde ilk yarım ton portreler yayınlandı. Bunlardan biri, İsveç Askeri Ataşesi Albay Staaf´a, diğeri de kutup araştırmacısı Baron Nordenskjöld´e aittir. Yarım ton resimlerle ilgili başarılar, Carleman´dan sonra bu konuya el atan Alman Georg Meisenbach ve Amerikalı Frederick Ives´ın hanelerine yazılır. Ancak, bu büyük yanlışlığın nedeni, Carleman´a İsveç dışındaki fotoğraf tarihçilerinin yeterli ilgiyi göstermemiş olmasıdır.

Yayınlanan ilk yarım ton renkli resim ise, 1890 Derby´sinin birincisine aittir. Land and Water adlı Londra dergisinin Şubat 1892 sayısında basıldı.


Etiketler : Baskı, Yarım, Ton
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.390 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...