Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Altın Plak

Altın plak, 1 milyondan fazla satan plakları seslendiren sanatçılara verilir.

Bu plağın ilkini "Chattanooga Choo Choo" adlı plağı için Glen Miller aldı. Miller, şarkısını ilk kez 1941 yılında çekilen "Sun Valley Serenade" adlı filminde okumuştu. RCA şirketi, aynı yıl şarkıyı plak yaptı. Satış miktarı, birkaç ay içinde yedi basamaklı sayılara ulaştı. Bunun üzerine RCA şirketi, plağın "altın" bir kopyasını bastırarak 10 Şubat 1942 günü Chesterfield´da da düzenlenen bir törenle "Glen Miller"a sundu.

altin plak 626D3

İlk kez hangi plağın satışının 1 milyonun üzerine çıktığı ise kesin olarak bilinmiyor. Ancak, eldeki birtakım kanıtlar, ünlü opera sanatçısı Caruso´nun doldurduğu "Vesti la Giubba" adlı şarkının 1 milyonun üzerine çıkan ilk plak olma şansını güçlendiriyor.

Pagiacci´nin bestesi olan bu şarkıyı Caruso ilk kez 12 Kasım 1902´de Londra´da Gramophone Co. şirketi için plağa okudu. Daha sonra 1907 yılında RCA için yeniden plağa alındı. Bu kinci baskının, 40 yıl içinde 1 milyondan fazla attığı sanılıyor.

1 milyonun üzerinde satış yapan ilk uzunçalar ise Decca plak şirketi tarafından 1949 yıında kaydedilen "Oklahoma" adlı müzikaldir. Rodgers ve Hammerstein tarafından seslendirilen bu plak, 1956 yılında 1 milon 750 bin adetlik satış rakamına ulaştığında, henüz 1 milyona ulaşan bir uzunçalar yoktu.


Etiketler : Altın, Plak, Pikap, kayıt, müzik
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  2.311 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...