Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Körler İçin İlk Rehber Köpekler

1916 yılında Avusturya´da ve Almanya´da, tarihte ilk kez körler için rehber köpekler eğitildi. Projenin fikir babası, Stettin´deki Frauendorf Sanatoryumu´nun yöneticisi Dr. Gorlitz idi. Dr. Gorlitz´in hastalarından biri, genç Dı r Alman subayıydı. Bilinci pek yerinde olmayan bu genci, Dr. Gorlitz, ara sıra yürüyüşe çıkarıyordu.

Bir gün, yürüyüşün tam ortasında doktor acil olarak sanatoryumdan çağrıldı ve genç subay, yoluna tek başına devam etmek zorunda kaldı. Yanında, doktorun "Excelsior" adlı Alsas türü köpeği vardı. Hasta gencin çektiği zorluğu gören Excelsior, ansızın ok gibi yerinden kalktı ve sanatoryuma gitti. Az sonra aynı hızla geldiğinde, ağzında Alman subayının bastonu vardı. Doktor Gorlitz, hastasını bıraktığı yere döndüğünde, köpeğinin onu yavaş yavaş sanatoryuma doğru götürmekte olduğunu gördü.

Bu manzara, doktora ilham verdi. Bu denli zeki köpekler bir araya getirilerek eğitilebilirse, körler çok iyi birer kılavuz kazanmış olurlardı. 1916 yılında bu konuda ilk deneyler yapıldı ve başarılı sonuç alındı. 1. Dünya Savaşı´nın hemen ardından da Potsdam´da sürekli bir "köpek eğitim kampı" kuruldu.


Etiketler : Kör, Rehber, Köpek, körlük, görme
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.476 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...