Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Balık Çiftliği

İlk balık çiftliği, günümüzden 5 bin yıl önce Çin´de kuruldu. Nehirlerde yakalanan sazan ve kefal balıkları, yapay havuzlara canlı olarak getirildi ve buralarda çoğaltıldı.

Avrupa´da balık çiftlikleri, ilk kez Romalılar tarafından kuruldu. Ortaçağ´a gelinceye değin, Avrupa´da bu çiftlikler çok yaygınlaşmamıştı. Ortaçağ´la birlikte özellikle büyük manastırların yörelerinde besin gereksinimini karşılamak için balık üretimi başlatıldı. Ancak, 19. yüzyıldan itibaren Avrupa´da yeni açılan yollar aracılığıyla deniz kıyılarına ulaşım kolaylaştı ve insanlar balık gereksinimlerini denizden karşılamaya başladılar. Bunun üzerine balık çiftliklerine duyulan ilgi, yeniden azaldı.

1960´lı ve 1970´li yıllarda denizlerdeki balık yataklarında görülen azalma, taze balık fiyatlarının hızla artmasına yol açtı. Böylece, Avrupa ve Amerika´da balık çiftlikleri yeniden gündeme geldi. Bugün, Batı Avrupa´da ve İngiltere´deki balık çiftliklerinde yılda 100 bin ton balık üretilir. Bu rakam, tüketimin yalnızca yüzde birini karşılar.


Etiketler : Balık, Çiftliği
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  765 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...