Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Ateş Yakmaya Yarayan İlk Aygıtlar

İnsanın ateşle ilk kez ne zaman tanıştığı, kesin olarak bilinememektedir. Ancak, 1929 yılında Pekin´in 45 kilometre uzağındaki Choukontien mağarasında 500 bin yıl öncesine ait bir insan kalıntıları bulunduğunda, bu insanın yanında bazı yanmış cisimlere de rastlandı. Bilim adamları, bu insanın ateşi tanıdığını, ancak onu yakmayı bilmediğini ve alevlerin doğal olaylar sonucu onun hayatına girdiğini kabul ediyorlar.

ates yakma 1 B399D

İsa´nın doğumundan 12 bin yıl önce, Taş Devri insanı, çakmak taşlarıyla ateş yakmayı öğrendi. Bu buluşu, birbirine çarpan iki çakmak taşından çıkan kıvılcımın yerdeki kuru otları tutuşturmasıyla bir rastlantı sonucu yaptığı sanılıyor. 4 bin yıl sonra, Taş Devri insanı, bir odun parçasını bir başka tahtanın üzerine hızla sürterek ateş yakmayı kolaylıkla beceriyordu.

Ortaçağ´la birlikte, insanoğlu kav çakmağını geliştirdi ve bu yöntem, en yaygın ateş yakma tekniği olarak dünyaya yayıldı. 14. yüzyılda sodyum nitrat ve alkol karışımına batırılarak kurutulmuş çubuklarla, ilk kibrit benzeri ateş yakma aygıtları üretildi.

   cakmak tasi1 A7579

1827 yılında İngiliz kimyageri John Walker, küçük tahta parçalarının uçlarını antimon sülfit, potasyum klorat ve arapsakızı karışıfosfor kullanarak bir kibrit üretti. Ama, kullanılan maddenin zehirli olması nedeniyle, daha üretim aşamasında 20 kişi hayatını kaybetti. 20 yıl sonra, İsveçli bilim adamı John Lundstron, Sauria´ nın yöntemini güvenli hale getirdi.

John Walker 1781 1859 CA6F7kibrit 18CCB

1909 yılında benzinli çakmaklar yapıldı. 1945 yılında da bütangazıyla çalışan çakmaklar geliştirildi. Bugün çok yaygın olan manyetolu ve pilli çakmaklarla ilgili çalışmalar ise, daha 1880 yılında Fransız fizikçileri Pierre ve Paul-Jacques Curie tarafından başlatıldı. mına batırarak ilk kibriti yaptı. 1830 yılında Fransa´da Charles Sauria,


Etiketler : Ateş, Yakmaya, Yarayan, Aygıtlar
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  2.269 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...