Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Polisin Parmak İzinden İlk Yararlanması

Bu sistem, İskoçyalı fizikçi Henry Faulds tarafından, Tokyo´daki Tsukiji Hastanesi´nde çalıştığı sırada geliştirildi. Faulds´un "Nature" dergisine yazdığı şu mektup, 2 Ekim 1880´de yayınlandı:

"Eğer bir balçığa, cama, kâğıda ya da herhangi bir şeyin üzerine parmak izleri alınırsa, bu,suçluların bulunmasında büyük ölçüde yardımcı olur.

Ben, bu konuda iki deney yaptım ve çok başarılı sonuçlar aldım. Deneylerden birinde, şişenin üzerinde kalan yağlı parmak izleri, yasak bir ilacı kimin içtiğini ele verdi. İkinci olayda da beyaz badanalı bir duvara tırmanmaya çalışan bir adamın bıraktığı parmak izleri, kendisinin bulunmasını çok kolaylaştırdı."

Ne yazık ki,Henry Faulds´un önerisi. İskoç polisi tarafından ciddiye alınmadı. Parmak izlerinden yararlanmaya başlayan ilk polis birliği, Buenos Aires Eyalet Polisi´nin La Plata birimi oldu.

Birim Komiseri Juan Vucetich´i suçluların özelliklerini tasnif eden bir bölüm kurmakla görevlendirmişti. Vucetich, bu arada parmak izi yönteminden de yararlandı ve 31 Mart 1892´de dünyanın ilk parmak izi bürosunu kurdu.


Etiketler : Polisin, Parmak, İzinden, Yararlanması
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  842 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...