Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Üç Boyutlu İlk Film

Bu alanda, Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından yapılan üç çalışma, 10 Haziran 1915 günü, New York´taki Astor Tiyatrosu´nda sunuldu. Çalışmalardan birinde kırsal yaşam, diğerinde Niagara Çağlayanları, üçüncüsünde ise John Mason ve Maria Doro´nun oynadıkları "Jim, The Penman" adlı oyundan bir bölüm gösteriliyordu.

Üç boyutlu ilk konulu film, Perfect Pictures şirketi tarafından çekildi. "Aşkın Gücü" adlı beş makaralık bu film, 1840´larda California´da yaşayan genç bir kaptanın öyküsünü konu alıyordu. 27 Eylül 1922´de, Los Angeles´ta Ambassador Oteli salonlarında ilk gösterimi yapıldı.

İlk sesli ve üç boyutlu film, 1936 yılında İtalyan Stereosinematografi Derneği tarafından Cines-Caesar stüdyolarında çekildi. Sante Bonaldo´nun yönettiği "Nozze Vagabonde" adlı filmde, başrolleri Leda Gloria ve Ermes Zacconi paylaştılar.

İlk renkli ve üç boyutlu film ise, bir Rus yapımı olan ´Robinson Crusoe´dur. A.N. Andreyevski yönetiminde, 1945-1946 yılları arasında, Karadeniz kıyılarında çekildi. İlk gösterimi 1947 yılında Moskova´da yapıldı. Çekim sırasında en büyük güçlük, vahşi bir kaplanın, ince bir dal üzerinde kameraya doğru yürüdüğü sahnede çekilmişti. Tam beş gece, bu sahnenin çekimi için uğraşıldı ve nihayet kameraman, başarılı bir sonuç elde etti. Bu sahne öylesine başarılıydı ki, kaplan sanki seyircilerin başları üzerine yürüyor ve sinemanın arka kısımlarında kaybolup gidiyordu.


Etiketler : Üç, Boyutlu, Film
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.109 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...