Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Sesi Filme Eşleme İşlemi

Patenti,Fransa doğumlu İngiliz Eugene Lauste tarafından Londra´da 11 Ağustos 1906´da alındı. Lauste´nin, sesi de görüntü ile aynı film üzerine kayıt etmek için yaptığı çalışmaların ilk başarılı sonucu 1910 yılında alındı .1913 yılına kadar Lauste, sesli oynatıcıyı ve baskı makinesini de geliştirdi. Buluşunu tam sinema dünyasına lanse etmek üzereyken 1. Dünya Savaşı patladı.

Gerekli mali desteği bulabilmek umuduyla 1916 yılında ABD´ye gitti. Fakat, ertesi yıl ABD´nin de savaşa girmesiyle, umutları suya düştü.

Sesi üzerinde ilk filmler, belirli bir ücret karşılığında seyircilere ilk kez 17 Eylül 1922´de Berlin´de Elhamra Sineması´nda gösterildi. Sinemada 1000 seyirci vardı. Gösterime giren filmlerden "Kundakçı"da, üç oyuncu görev almış, bunlardan Erwin Baron, dokuz rolden yedisini üstlenmişti. Öteki filmler, genellikle orkestra eşliğinde şarkıcıların program yaptığı müzik filmleriydi. Basının bu yeniliğe karşı tepkisi değişik oldu. Kimisi, tekniğin sağladığı yeni olanakları överken, kimisi de sesli filmlerin ortaya çıkmasıyla sanat gücüne dayanan sinemanın öldüğü iddiasındaydı.


Etiketler : Sesi, Filme, Eşleme, İşlemi
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.151 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...