Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Dünyanın İlk Sürücüsüz Otomobili

Yeni bir teknolojiye imza atan Japonlar, otomobili de otomatik pilota bağladı


sürücüsüz araba

    
Japon Honda, otomotiv dünyasında yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Yeni Accord, sahip olduğu yeni teknolojilerle yollarda artık neredeyse sürücüye ihtiyaç duymuyor. Viyana’da test edilen ve otomotiv dünyasında yeni bir dönemin başlangıcını oluşturacak bu teknoloji şöyle çalışıyor:

Yeni Accord, ’Şerit Koruma Destek Sistemi’ (LKAS) ile gerektiğinde direksiyon çevirme torku sağlayarak aracın şerit içindeki konumunu koruyor.

 
Dünyanın ilk sürücüsüz otomobili
 
Sistem, ön cama takılmış olan kameradan alınan görüntülerin yardımıyla aracın bulunduğu şeridin sınırlarını belirliyor. Daha sonra aracı şeridin ortasında tutmak için gerekli optimum direksiyon torkunu hesaplıyor ve bu tork sürücü hareketi (en az yüzde yirmi) ile desteklenen direksiyon torkunun (en fazla yüzde seksen) kombinasyonunu oluşturuyor.
Dünyanın ilk sürücüsüz otomobili
 
Araç şerit işaretini geçmek üzere olduğunda kesintisiz bir bip sesi duyuluyor ve sürücü buna tepki vermesse araç otomatik olarak direksiyona verdiği güçle şeridin içine kendini sokuyor.
 
 
Dünyanın ilk sürücüsüz otomobili

Bu sisteme ek olarak yeni Accord’da yer alan ACC (standart hız sabitleyici) sistemiyle de aracın hızı otomatik olarak ayarlanırken aynı zamanda aynı şeritte aracın önünde seyreden bir başka araçla aradaki mesafeyi düzenleyebiliyor. Bu iki sistem birleştiğinde ise yeni Accord’da neredeyse sürücüz gidebilecek bir yapıya kavuşuyor. Bu özellikler 2.2 ve 2.4 litre motorlu Executive donanımda yer alıyor. İsteğe bağlı Türkiye’ye gelecek.
 

Dünyanın ilk sürücüsüz otomobili


Etiketler : yeni icatlar, JAponlar Dünyanın ilk sürücüsüz otomobilini üretti.
Yazan : mania  |
21 Nis 2008 Pts   
|  9.584 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
salih (Misafir)
11 Şub 2011 Cum
ben bu arabaya binmem, nasıl güvenirsin de binersin yaaa allah bilir nereye gidecek napacak.