Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Evrim Teorisi Çöktü Mü?

Evrim teorisi konusunda yıllardan beri devam eden tartışmalarda dün yeni bir sayfa açıldı. Dünyaca ünlü bilim adamları son yıllarda fosiller üzerinde yapılan incelemenin teorinin şimdiki halini zayıflattığını açıkladı.
 evrim teorisi kt m

Evrim teorisine göre modem insan, 3 aşamadan geçerek günümüze ulaştı. Milyonlarca yıl öncesinde modem insanın ilk atasına Homo Hibilis adı verildi.

Ardından Homo Erektus geldi. Ve son olarak insanın şu anki haline ulaşhğı Homo Sapiens türü yaşamaya başladı. Ancak bu sıralama dün bilim adamlan tarafından yapılan açıklamayla darbe yedi.

Amerikalı paleantrolog Maeve Leakey AP ajansına yaphğı açıklamada "Normalde farklı dönemlerde yaşamış olması gereken ilk iki türün tam 500 bin yıl boyunca yan yana hayatlarını sürdürdüğünü belirledik" dedi.


Şaşkına döndüler.

2000 yılında Kenya' da yaphğı kazılarda, bir Homo Eredus' a ait kafatasıyla bir Homo Habilis' a ait çene kemiği ayın seviyede bulundu. Yedi 'yıl süren araşhrmalar sonucunda iki fosilin de ayın dönemde yaşadığının anlaşılması bilim dünyasını şaşkına çevirdi.

Çünkü Homo Habilus'ların 2.5 ile 1.8 milyon yıl önce, Humo Erectus'ların ise 1.9 milyon yıl öncesinden 250 bin yıl öncesine kadar var olduğu tahmin ediliyordu.

"Keşfedilmeyi bekliyor"

Çalışmaya kah1an bilimadamlarından Prof. Fred Spoor' a göre, iki tür muhtemelen yakın alanlarda yaşıyordu ancak birbirlerinin arasına pek karışmıyordu. Birbirlerinden rahatsız olan ve karşılaşmaktan kaçınan iki türün beslenme alışkanlıklan da farklıydı. Homo Habilis'ler daha otçul bir yaşam sürerken, Homo Erectus'lar et de yiyordu.


Spoor, elde ettikleri sonuç karşısında yaşadıkları şaşkınlığı "Bu, büyük büyük anneniz ile büyükannenizin kardeş çıkması kadar ilginç" diye anlath. "Bu sonuç insan evrimin bilinenden çok daha karışık olduğunu' ortaya koyuyor" diyen Spoor' a göre, bu türlerin atası olan ve 2 ile 3 milyon yıl önce yaşayan bir tür daha var. Ancak bu döneme ait fosiller şimdiye dek bulunamadığı için bu tür hala keşfedilmeyi bekliyor.

Kaynak: 09.08.2007 Vatan

Etiketler : evrim, teori, araştırma, darwin,
Yazan : mania  |
9 Agu 2007 Prş   
|  11.609 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...