Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Filmde Rol Alan İlk Profesyonel Aktör

P.W.Paul´ün, "Askerin Aşkı" filminde başrolü oynayan Fred Storey, bir filmde oynayan ilk profesyonel oyuncu oldu. Kısa bir komedi olan bu film, 1896 yılının Nisan ayında Londra´daki Alhamra Tiyatrosu´nun çatısında çekildi ve aynı ay gösterime girdi.

Film endüstrisinin ilk günlerinde, oyuncuların kimlikleri gizli tutulurdu. Yalnızca filmde rol alan sahne sanatçılarının adları belirtilirdi. Sahnede başarılı olan sanatçıların, sinemanın emekleme döneminde, perdede de yeteneklerini göstermeye başlamalarının ilk ve çarpıcı örneklerinden biri, Naff and Gammon tarafından 1896 yılı Nisan ayında çekilen Dul Jones adlı filmde görüldü. Bu filmde rol alan John Rice ve May Irwin, aynı zamanda beyazperdede öpüşen ilk çift oldular.

Amerikalılar tarafından sinema dünyasına getirildiği sanılan "star" sisteminin temelleri aslında Almanya´da atıldı. Bu ülkede de önceleri İngiltere ve ABD´de olduğu gibi film yapımcıları oyuncuların birer kahraman olmasına ticari bazı endişelerle karşı çıkıyorlardı. Ama zamanla bazı oyuncuların daha çok seyirci çektiği anlaşıldı ve onların görüntüleri perdelere daha çok yanmasıyla başladı. Yine de yapımcılar bu oyuncuların gerçek isimlerini duyurmak yerine, "Şeytan Kadın"gibi birtakım unvanlar lanse etmeyi yeğlediler.

Bu sistem içinde, adını duyurarak film dünyasının ilk starı olmayı, Alman kadın oyuncu Henny Porten başardı. Görüntüsüyle sinemaseverleri salonlara çeken Porten, 1909 yılında çevirdiği "Kör Bir Kızın Aşkı" adlı romantik filmle izleyicilerin gözdesi haline geldi. Bunun üzerine yapımcı Messter Şirketi, yıldız oyuncusunun kimliğini açıkladı. Bir anda ünlenen Henny Porten, bir sonraki film için sete geldiğinde, şirketten ayda 10 pound olan maaşının 11 pounda çıkarılmasını istedi.

Messter, en büyük korkusunun gerçekleştiğini, isim sahibi oyuncuların daha çok para istemeye başladığını gördü ve kötü bir örnek yaratmamak için Porten´e hayır dedi. Bunun üzerine güzel oyuncu stüdyoyu terk etti ve evine döndü. Blöfünün tutmadığını gören yönetmen, yardımcılarından Kurt Stark´ı, Henny´nin evine gönderdi ve isteğinin kabul edildiğini söylemesini istedi. Henny, görevinin başına döndü, Kurt Strak´la evlendi ve sessiz sinema döneminde Almanya´nın ilahı olmayı sürdürdü.


Etiketler : Filmde, Rol, Alan, Profesyonel, Aktör
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.179 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...