Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Perde Üzerinde Seyredilen İlk Film

La Sortie des Ouvriers de L´Usine Lumiere adlı film, 22 Mart 1895 günü, Paris´te Auguste ve Louis Lumiere tarafından Societe d´Encouragement a l´Industrie Nationale üyelerine gösterildi.

sortieusinelumiere perdede ilk film aaa.jpg

Lumiere´ler, bu filmin çekimini 1894 yılının Ağustos ya da Eylül ayında yapmışlardı. Lyon´daki Lumiere fabrikalarında çalışan işçilerin yedikleri bir akşam yemeğini konu alıyordu.


Perde üzerinde ücret karşılığında gösterilen ilk film ise 20 Mayıs 1895 günü Broadway´de oynatıldı. Bu dört dakikalık film, "Young Griffo" ile "Charles Barnett" arasındaki bir boks maçını konu alıyordu. Filmin çekimini ve gösterimini, ekranda oynatmak üzere film çekiminin ilk öncüsü olan Lamda Co. adlı şirketin kurucusu ve sahibi Woodville Latham yapmıştı.

Gösterimde kullanılan Eidoloskop adlı ilkel projeksiyon makinesini Lamda Co. için Edison'un eski teknisyenlerinden Eugene Lauste yaptı. Avrupa´da para ödeyerek salona giren seyirciler karşısında ilk film gösterimi, 1 Kasım 1895 günü, Berlin´de Max ve Emil Skladonowsky tarafından yapıldı. Skladonowsky Kardeşler, bu gösterim sırasında, kendi buluşları olan bir projeksiyon aygıtını kullandılar. İki ucu birbirine eklendiği için film hiç durmamacasına oynuyordu ama film içindeki tek hareket, yalnızca birkaç saniye sürdüğü için sürekli olarak bu bir tek hareket perdeye yansıtılıyordu.

Biraz titrek ve flu olmasına karşın, perdede gerçekten bir hareket vardı ve bu durum, Nazilerin 40 yıl sonra sinema endüstrisinin temellerinin Almanya´da atıldığı yolunda bazı iddialar sürmesine olanak sağladı. Aslında, ne Amerika´da Lauste ve Latham´ın çabaları, ne de Almanya´da Skladonowsky Kardeşler´in yaptıkları, sinemanın gelişiminde kalıcı birer etki bırakamamıştır.

Tüm sinema tarihçileri tarafından, sinemanın bir eğlence aracı olarak ortaya çıktığı ilk gün olarak Lumiere´lerin bilet alarak salona giren seyirciler karşısında Paris´teki Grand Cafe´de hareketli bir film oynattıkları 28 Aralık 1895 tarihi kabul edilir. Lumiere´ler, gerçekten başarılı bir projeksiyon aygıtı yapmışlar ve sinema endüstrisi için ekipman üreten ilk kuruluş olma özelliğini de kazanmışlardır.


Etiketler : Perde, Üzerinde, Seyredilen, Film
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  2.081 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...