Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Ücret Karşılığı Gösterilen İlk Film

14 Nisan 1894 günü, New York´ta ve Broadway´de, Holland Bros´un kineteskop salonunda izleyicilerin karşısına çıktı. Kineteskoplar beşerlik iki sıra halinde dizilmişlerdi. 25 sent ödeyen her seyirci beş film izleyebiliyordu. Bütün filmleri izlemek isteyenlerden iki misli ücret alınıyordu.

kinetoskop 192.jpg

(kineteskop)

İlk gün 120 dolar hasılat toplandı. Bu da, sinema tarihinde ilk günkü seyirci sayısının 500 olduğunu gösterir. Edison'un West Orange´daki stüdyolarında çekilen filmler şunlardı:

Sandw, Bertholdi,At Nasıl Nallanır,Berber Dükkanı, Bertholdi II, Demirciler, Horoz Döğüşü, Dans, Güreş, Trapez. Tüm bu filmlerin yapımcısı olan Edison Co. aynı zamanda dünyanın ilk film yapım kuruluşu idi. Çekim tarihi belli olan ilk konulu film ise Sandw´dur (7 Mart 1894). Sirklerde güç gösterisi yapan Eugene Sandw da, kamera karşısına geçen ilk profesyonel olarak kabul edilebilir.

Edison için film yapan öteki ünlüler arasında "Annie Get Your Gun" adlı filmiyle ölümsüzleşen Annie Oakley ve efsanevi Buffalo Bill sayılabilir. Her ikisi de, kamera karşısına aynı yılda, 1894´te geçtiler. İlk film katoloğu da, 1894 yılında Edison şirketince yayınlandı. Bu katalogda, hepsi Edison firmasının yapımı olan 52 filmin tanıtımı yapılıyordu. Film fiyatları ise 10 dolar (Şahane Kadın) ile 100 dolar (5 rauntluk bir boks maçı) arasında değişiyordu.


Etiketler : Ücret, Karşılığı, Gösterilen, Film
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.852 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...