Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Toplu Film Gösterimi

22 Mayıs 1891´de, West Orange´daki Edison laboratuvarlarında yapıldı. Kadın Kulüpleri Ulusal Federasyonu´nun 147 üyesi, o gün Bayan Edison´un konuğu olmuşlardı. Bayan Edison, onları kocasının çalışma salonuna götürdü ve orada kendilerine yeni "kineteskop" u tanıttı. The Sun gazetesi, olayla ilgili olarak şunları yazdı:

"Şaşkınlıklarına rağmen memnuniyetleri de yüzlerinden anlaşılan kulüp üyesi hanımefendiler, yerde bir kutu gördüler. Kutunun yanında bazı makaralar ve kayışlar vardı ve bir adam onları çalıştırmak için uğraşıyordu. Kutunun tepesinde de üç santimetre çapında bir delik vardı. Delikten baktıklarında bir adam gördüler. Bu o zamana kadar gördükleri en güzel resimdi.

Resimdeki adam, eğildi, gülümsedi ve şapkasını çıkararak kendilerini selamladı. Üstelik tüm hareketleri kusursuzdu." Bu gösteride izletilen filmin, bir yatay kamera ile çekildiği anlaşılıyor. 1892 yılına kadar da çekimler bu yöntemle yapıldı.

O yıl. Dickson, perfore film kullanarak ilk dikey beslemeli kamerayı geliştirdi. Ekim ayında Dickson, bu kamerayla kendisini, yardımcısı William Heise´yi, bazı kılıç ve güreş karşılaşmalarını görüntüledi. Dickson´ın sağladığı bu gelişme, para kazanmak amacıyla film çekilebileceğini kanıtladı ve bu yönde çalışmalar başladı.


Etiketler : Toplu, Film, Gösterimi
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  1.220 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...