Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Aktör

Dekor ve kostüm kullanılarak çekilen bir film de kamera karşısına geçen ilk aktör, "Kraliçe Mary´nin İdamı" filminde Kraliçe Mary´yi oynayan Bay R.L.Thomas´dır.

Raff and Gammon şirketi tarafından Alfred Clark yönetiminde, 28 Ağustos 1895´te New Yersey eyaletinin West Orange şehrinde çekilen filmde, başrol olan kraliçe rolünü, Kinetoscope Co. şirketinin muhasebecisi olan Bay Thomas, özel bir makyajla oynadı.

İdam sahnesi çekilirken, Thomas, cellatın önündeki kütüğe yaklaştı ve boynunu kütüğün üzerine koydu. Bu sahnenin çekiminden sonra kamera durdu. Bu arada Thomas, çekildi. Kamera daha sonra cellatı çekti. Böylece sinema tarihinin ilk film hilesi de gerçekleştirilmiş oldu.

Bir filmde komedi oynamak üzere görevlendirilen ilk kişi ise, M.Clerc´tir.   Lyon kentinde oturan Bayan Lumiere´in bahçıvanı olan M.Clerc, Lumiere Kardeşler tarafından çevrilen L´Arroseur Arrose adlı filmde de bahçıvan rolü oynadı.

Bu film, 28 Aralık 1895 günü, Paris´te Grand Cafe´de gösterildi. Filmde Clerc bir hortumla çiçekleri sulamaktadır. Yaramaz bir çocuk (Bu rolü o zaman 14 yaşında olan Duval adlı bir genç oynadı) bahçıvanın arkasına dolanarak hortuma basar ve suyun kesilmesine neden olur. Bahçıvan hortumun tıkanıp tıkanmadığını anlamak için ucunu gözüne doğru kaldırınca, çocuk ayağını kaldırır ve su Clerc´in yüzüne fışkırırken, neşe içinde dans ederek oradan uzaklaşır.


Etiketler : Aktör
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  935 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...