Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Louis Joseph Gay-Lussac

Louis Joseph Gay-Lussac (d. 6 Aralık 1778 ö. 10 Mayıs 1850) Fransız kimyager ve fizikçidir. Genellikle gaz yasalarıyla ilgili çalışmalarıyla anılır. Bunun dışında, alkol-su karışımlarıyla yaptığı çalışmarının ardından bir takım alkollü içkilerin alkol oranlarını ölçmüştür.

Joseph Louis Gay Lussac 1 35959Gay-Lussac, Haute-Vienne´deki Saint-Léonard-de-Noblat´da doğmuştur. Eğitimine orda başlayıp, 1794´te, babasının tutuklanmasının ardından, École Polytechnique´e girmek üzere Paris´e gitmiştir. 1797´de okula kabul edilip, üç sene orda okuduktan sonra, École Nationale des Ponts et Chaussées´ye geçmiştir. Bir süre sonra Claude Louis Berthollet´nin asistanı olarak atanmıştır. 1802´de Antoine François de Fourcroy´un yardımcılığını yaptı. École Polytechnique´de, 1809 yılında kimya profesörü oldu. 1808´den 1832´ye kadar Sorbonne´da fizik profesörlüğü de yaptı. Ancak bu görevi, daha sonra Jardin des Plantes´taki kimya kürsüsü için bıraktı. 1831´de doğduğu vilayet, Haute-Vienne´in temsilcisi olarak seçilmiş, 1839´da da Chambre des pairs´e katılmıştır.

1809´da, Gay-Lussac, Geneviève-Marie-Joseph Rojot´yla evlendi. Onunla ilk defa, bir çarşafçı dükkânının çalışanı olarak kimya kitabı okuduğunu gördüğünde tanışmıştı. Beş çocuklarından en büyüğü, Jules, Giessen´e giderek Justus Liebig´in asistanlığını yapmıştır. Jules´ün bazı çalışmaları, aynı baş harfleri yüzünden (J. Gay-Lussac), babasıyla karıştırılmıştır.

  Gay-Lussac ve Biot bir sıcak hava balonuyla yükselirken, 1804. İllüstrasyon 19 yy.´a aitGay-Lussac soyunun bir kısmı Brezilya´da, Güney Amerika´da (de Salusse Lussac/Lussac Do Coutto/Do Coutto Monni) ve Ontario´da yaşamaktadır.

 Joseph Louis Gay Lussac 3 and Jean Baptiste Biot 15717

Gay-Lussac, 1802´de, Jacques Charles´ın çalışmalarını kullanarak, günümüzde Charles yasası olarak bilinen yasayı formülize etmiştir.

1804´te, Jean-Baptiste Biot´yla birlikte, bir sıcak hava balonu kullanarak 6.4 kilometreye kadar yükseldiler. Atmosferi araştırdığından, farklı yüksekliklerden hava örnekleri alarak sıcaklık ve nemlilikteki farklılıkları gözlemlemeye çalışmıştır.

Alexander von Humboldt´la birlikte, 1805´te, alçalan basınçla (yükseklikle), atmosferin basit yapısının değişmediğini keşfetmiştir. Aynı zamanda, suyun, iki hidrojen parçası, bir oksijen parçasından oluştuğunu da, Humboldt´la beraber keşfetmiştir.

1808´de, boru bulanlardan biriydi.

Joseph Louis Gay Lussac 2 492F6

Sorbonne Üniversitesi´ne yakın bir sokak ve otele adını vermiştir. Aynı zamanda doğum yeri olan Leonard de Noblat´da bir meydan ve sokak da onun ismini taşır. Mezarı, Paris´teki ünlü mezar, Père Lachaise´dir.


Etiketler : Louis, Joseph, Gay, Lussac
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  3.428 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...