Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Orangutanlar Sessiz Sinema Oynuyor

Bilimadamlarının araştırmaları, orangutanların bir şey anlatmak için sessiz sinemadaki taktikleri kullandıklarını ortaya koydu. Bu buluş insanoğlunun ataları arasında dilin nasıl geliştiği hakkında ipucu veriyor.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi psikologlarından Arica Cartmill ve Richard Byrne, orangutanların jest, mimik ve hareketler kullanarak insanlarla iletişim kurmakta ne kadar yetenekli olduğunu görmek için, hayvanat bahçesindeki 6 dişi orangutana sessiz sinema oynattı.


Araştırma kapsamında orangutanlara iki tür yemek gösterildi; muz ya da tahıllı ekmek gibi cazip ve kereviz ya da pırasa gibi o kadar cazip olmayan birer menü. Yemeklere ulaşmak için orangutanların parmaklarıyla göstermek, frambuaz fırlatmak ya da tükürmek gibi hareketlerle insan desteği istediklerini belirtmeleri gerekiyordu.

Bazı zamanlar, araştırmacılar bilerek orangutanların isteklerini yanlış anladılar. Bazen leziz ödülün sadece yarısını verdiler. Diğer zamanlarda ise daha az lezzetli olan yemeği uygun gördüler.

İnsanlar ne demek istediklerini anlamamış gibi yaptıklarında, orangutanlar insanlardaki sessiz sinema taktiklerine başvurdular.

Cartmill, “Orangutanlar tamamen yanlış anlama, kısmi yanlış anlama ve doğru anlama arasındaki farkı gördüler. Tamamen yanlış anlamada daha önce kullandıkları hareketleri bırakıp yeni bir hareket buldular. Kısmi yanlış anlamada ise şiddetle aynı hareketleri tekrarlamaya devam ettiler. Bu hareket de orangutanların belli bir sonucu amaçladıklarını, elde etme yolunu bulduklarını ve elde edene kadar da denemeye devam ettiklerini gösterdi” dedi.

Psikologlar buluşlarının sonuçlarına Current Biology gazetesinin 2 Ağustos sayısında yer verdiler.

Cartmill, ‘deney’ kelimesinin araştırmalarına uymadığını çünkü gözlemlediği orangutanların bunu bir ‘oyun’ gibi gördüklerini ve muzu kazanmak için oynadıklarını belirtti.

Toronto York Üniversitesi primat psikoloğu Anne Russon’a göre bu buluşlar, ‘büyük maymunların bilinçli iletişim kurabilecekleri ve temel düzeylerden çok daha iyi performans gösterebilecekleri’ yönündeki görüşü destekler nitelikte.

Russon, ileri iletişimin evrilmesini anlamada orangutanların çok büyük bir rol oynadığını, çünkü en eski büyük maymun olduklarını belirtti. Bu buluşlar, gelişmiş bilinçli iletişimi destekleyen zihin yeteneğinin evriminin, büyük maymunların evrildiği zaman olan 12-15 milyon yıl önceye dayandığı olasılığını güçlendiriyor. Böylece, bilinçli ve kasıtlı iletişimin kaynağı insan evriminden önceye gidiyor.

Sessiz sinema taktikleri, sesler, jestler ve semboller için ortak bir kavrayış yaratıyor. Bu da ileride ‘ortak bir dağarcık’a dönüşebilir. Byrne, “Bu buluşlar, orangutanların insanlarla daha önce düşünülenden çok daha fazla yeti paylaştığını gösteriyor” dedi.


Etiketler : Orangutanlar, araştırma, bilim, teknik
Yazan : mania  |
9 Agu 2007 Prş   
|  4.806 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...