Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Elektrikli Sandalyede Ölen İlk Adam

Elektrikli sandalye ile ölüme gönderilen ilk suçlu William Kemmler, 6 Ağustos 1890 günü New York´ta, Auborn Hapishanesi´nde can verdi. İdam cezasını elektrik vererek uygulama fikri, karanlık bir tip olan Harold P. Brown tarafından ortaya atıldı. Bir zamanlar Thomas Alva Edison'un yardımcılığını yapan Brown, Edison'un baş teknisyeni Dr. A.E. Kennelly´nin de yardımıyla sürdürdüğü çalışmaları sırasında, çok sayıda hayvanı elektrik vererek öldürdü. Bu iki çılgının çalışmalarına tanık olan bir görevli, notlarında Brown ve Kennelly´nin çalışmalarından şu şekilde söz ediyor:

"Zavallı köpekleri ve öteki başka hayvanları elektrik vererek öldürüyorlardı. Bazen deneme sırasında uygulanan akım, kadersiz hayvanın can vermesi için yeterli olmuyor, korkunç acılar içinde bağırmaya başlıyordu. O zaman kafasına bir tuğla ya da sopa ile vurarak işini bitiliyorlardı."

william kemmler 6d4.jpg

Bu açıklamaların yayınlanması üzerine, kamuoyunda çok geniş tepkiler ortaya çıktı. Elektrik endüstrisinin ileri gelen temsilcilerinin, Brown´ın çalışmaları sırasında şirketin izni olmadan Westinghouse firmasının yaptığı jeneratörleri kullandığını açıklamaları üzerine, bu tepkilerin dozu daha da arttı.

william kemmler electrikli sandalye cb5.jpg

Kemmler´in elektrikli sandalyede idam edilmesi, bütün ulusu ilgilendiren bir olay haline geldi. İnfazdan bir hafta sonra "The Electrical Engineer" adlı dergi, hükümete yönelik bir eleştiri kampanyası açtı ve yöneticileri, Kemmler olayında bir insanı kobay olarak kullanmakla ve bilimi bir infaz olayına alet etmekle suçladı.Dergide, olayla ilgili olarak şu satırlar vardı:

"Şurası açıkça bellidir ki, Auburn´daki kurban, bu yeni infaz yöntemiyle anında can verememiş, akımın uygulanmasından dakikalarca sonra ölmüştür. İlk verilen akımla ölmediği görülünce, kendisine tekrar elektrik uygulanmış. Bu arada elektrotların değdiği yerde, deri yanmaya başlamış ve izleyiciler, Kemmler´in gözlerinde, çektiği büyük acının "korkunç izlerini görmüşler."

Aynı günlerde, New York Times´ta Kremler´in infazını, asılarak ölmekten çok daha korkunç bir ölüm biçimi olarak tanımlıyordu. Resmi raporlara göre ise, Kremmler, ölüm odasına girdikten sekiz dakika sonra hayata gözlerini yummuştu.


Etiketler : ELEKTRİKLİ, SANDALYEDE, ÖLEN, İLK, ADAM
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  3.231 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...