Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Elektrik Lambası

Işık veren ilk elektrik lambası, İskoçyalı bilim adamı James Bowman Lindsay tarafından yapıldı. 31 Temmuz 1835 tarihli "Dundee Advertiser" gazetesi, Lindsay´in ilk başarılı denemesini şöyle anlatıyordu:

"Yaşadığı kentte öğretmenlik yapan ve Watt Enstitüsü´nün hocalarından Bay Lindsay, 25 Temmuz akşamı, elektrikten ışık elde etmeyi başardı. Kendisi iki yıldır bu konu üzerinde çalışıyordu, ama bu arada başka işlerle de ilgilenmek zorunda kaldı. Güzellik açısından, elektrik ışığı, öteki ışık kaynaklarını geride bırakıyor.

james bowman lindsay d5c.gif

(James Bowman Lindsay)

Hiç kokusu yok. Duman çıkarmıyor. Patlama tehlikesi söz konusu değil. Yanmak için havaya gereksinimi yok. Üstelik iyice kapalı bir cam kavanoz içerisinde muhafaza edilebiliyor. Yanıcı eşyalarla dolu yerlerde güven içinde kullanılabilir. İstenilen yere de götürülebiliyor."

Burada tanımlanan şeyin bir elektrik ampulü olduğu açık. Lindsay, 30 Ekim 1835 günü Dundee Advertiser´a yazdığı bir mektupta, buluşundan "havasız bir cam tüp" olarak söz ediyor. Lindsay, mektubunu bu ışık kaynağının altında kaleme aldığını ve bunu büyük bir rahatlıkla yaptığını belirtiyordu. Daha da ileri giderek, "İstenirse, aynı kaynaktan iki ya da üç ışık daha elde edebilirim. Üstelik, bunların hepsinin altında kolayca okunup yazılabilir" der.


Etiketler : Elektrik, Lamba, Ampul, James, Bowman, Lindsay
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  3.622 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...