Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Elektrikli ısıtma Sistemi

Patenti 1887 yılında ABD´de Dr. W.Leigh Burton tarafından alındı. İki yıl sonra da "Burton Electric Co." adlı kuruluş, seri üretimine başladı.

"The Electrician" adlı dergi bu yeni elektrikli ısıtma araçlarım şöyle tanımlıyordu: "Burton elektrik sobası, blok demirden yapılmış bir kasa içindeki rezistanslardan oluşuyor. Bu rezistansların çevresi kuru alçıyla kaplanmış. Amaç, tellerden gelen ısıyı emmek ve böylece boşa gitmesini engellemek. Isıtıcılara 80 volt ve 2.5 amper gücünde akım veriliyor. Bu güçte bir elektrik akımı, sobanın ısısını 200°F´ye kadar yükseltiyor."

Alçak bir masaya benzeyen radyatörler, yerden 10 sm. yüksekliğinde demir ayaklar üzerinde duruyordu. Uzunluğu 68 sm, yüksekliği ise 10 sm idi.

Firma tarafından gazetelere verilen ilanlarda, evlerde hiçbir tehlike söz konusu olmadan kullanılabileceği yazılıydı. 1891 sonlarına doğru Colorado eyaletinin Aspenkentinde faaliyet gösteren Aspen Madencilik Şirketi, bu ısıtıcıyı kendi binalarında kullanmak için Chicago´daki "Electric Merchandise Co,"dan garanti istedi.


Etiketler : Elektrikli, Isıtma, Sistemi
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  2.286 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...