Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Boşanma

esmi yasalarla ilk boşanma, 1546 yılında İngiltere´de oldu. Standon kentinden Lady Sadleir, ilk kocası Mr. Barr´ın, günün birinde ortadan kaybolması ve bir daha görünmemesi üzerine, aradan yıllar geçtikten sonra, Sir Ralp Sadleir ile ikinci evliliğini yapmıştı. Ne var ki, bu evliliğin mutlu günlerinde, Margaret Sadleir´in eşi, hiç beklenmedik bir biçimde ortaya çıktı.

Kilise, bu durumda Leydi Sadleir´in ikinci evliliğinin geçersiz olacağını ve ilk eşine dönmesi gerektiğini ileri sürdü. Oysa şanssız kadın, ikinci evliliğini hiçbir art niyeti olmadan, ilk eşinin öldüğüne kesinlikle inandığı için yapmıştı. Bu durumu göz önüne alan İngiliz Parlamentosu, özel bir yasa çıkartarak Margaret Sadleir´i ilk eşinden boşanmış sayarak ikinci evliliğini geçerli gördü. Lady Sadleir, çok yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Mr. Barr´la evlendiği zaman da bir kafeteryada bulaşıkçı olarak çalışıyordu.

 İkinci evliliği ise gerçek bir mutluluk içinde geçti. Mutluluklarını perçinleyen yedi güzel çocuğun yanı sıra Kral VIII. Henry´nin en güvendiği bakanlarından biri olan kocası, İngiltere´nin en zengin kişilerindendi. Öyle ki Sir Sadleir, 1587 yılında öldüğünde, Lady Sadleir, gerçek servetinin ne kadar olduğunu bile bilmiyordu.


Etiketler : BOŞANMA
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.279 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...