Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Diskcokeylik

İngiltere´de, radyoda ilk kez diskcokey yapma görevi Compton Mackenzie´ye verildi.

Ancak, Mackenzie, programının başlamasına birkaç gün kala gittiği bir av partisinde kaybolunca, yerine kayınbiraderi Christopher Stone geçti. Stone, ilk plak anonsunu 7 Temmuz 1927 günü BBC´nin Savoy Hill´deki 3 numaralı stüdyosundan yaptı. Gerçi daha önceleri de radyoda plak dinletileri yer alıyordu, ama plaklar bir ön anons olmadan peşpeşe çalıyordu.

Stone, ilk diskcokey olmanın verdiği avantajla dilediği plakları seçme ve her plak için dinlediği anonsu yapma hakkına sahip oldu. Yaptığı hizmet karşılığında kendisine BBC tarafından bir ücret ödenmiyordu, ama asıl bağlı bulunduğu Gramophone plak şirketinin adını sık sık anmasına da ses çıkarılmıyordu. Bu, BBC´nin programları sırasında firma adlarının kullanılmasına izin verdiği ender durumlardan biriydi. Sonraları, Stone´un firma adı belirtmesi yasaklandı ve çaldığı her plak için kendisine belirli bir ücret ödenmeye başlandı.

1935 yılında öldüğünde, The Times  gazetesi, Stone için şunları yazdı: "Bu genç adam, hiçbir zaman unutulmayacak. Müzikseverler, anons ettiği isimle hiç ilgisi olmayan bir plağı dinleten, bazen de plağı pikaba koyduktan sonra çalıştırma düğmesine basmayı unutan bu diskcokeyi, her zaman hatırlayacaklar." Aslında Stone´un, adını hep taze tutacak -başka özellikleri de vardı. Bunlardan biri, vasiyetini bir plağa okuması, bir başkası ise kendisine diskcokey denmesini adeta bir hakaret olarak kabul etmesiydi.


Etiketler : DİSKCOKEYLİK
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.398 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...