Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Yemek Sobası

Binlerce yıl boyunca insanlar, yemeklerini ateşin üzerinde pişirdi. Romalılar zamanından itibaren, zenginler ekmeklerini ısıtılmış tuğlalar üzerinde pişirmeye başladılar ama, yemek pişirmek için hâlâ çıplak ateş kullanılıyordu.

İçinde katı yakıt yakılan bir soba üzerinde yemek pişirmeyi ilk kez 17. yüzyılda Amerika´ da yaşayanlar akıl ettiler. Pennsylvania´nın bazı yörelerinde dökme demirden yapılan bazı kuzineler kullanıldı. Ama bunların sayısı çok azdı.


1798´de Amerika doğumlu Bavyeralı Benjamin Thompson, Münih´te daha geliştirilmiş bir kuzine yapmayı başardı. Thompson, tuğladan yaptığı bir ocağın içine, madeni raflar yerleştirdi ve bunların altına ateş yakarak ısıttı. Üzerlerinde de yemek pişirip kızartma yaptı. Bugün kullandığımız fırınların babası ise 1834 yılında, ABD´nin Ohio eyaletinde Philo Pinfield Stewart adlı misyoner ve öğretmen tarafından geliştirildi.


Mutfakta yemek pişirmek için kullandığımız fırınların ilk örneklerinden biri olan kuzine, 1850 yılında Southampton Havagazı Şirketi memurlarından James Sharp tarafından yapıldı. İçinde et kızartmak için uzun bir fırın vardı. Et, yukarıdaki kancaya takılıyordu. Üst kısmında ise sıcak su içeren bir bölüm vardı ve bu bölüm, yemekleri sıcak tutmak için kullanılıyordu.


Etiketler : YEMEK, SOBASI
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.450 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...