Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Yabancı Dil Devrimi


Internette devrim yaratan Google, birkaç yıl içinde 100 dilden çeviri yapan hizmetini devreye sokuyor. Tüm siteleri Türkçe okumak mümkün olacak

larry page sergey brin


internet dünyayı değiştirdi, Google ise inteneti yeniden yarattı. Bu konuda artık kimsenin şüphesi yok Stanford üniversitesi´nden iki  genç kafadarın kurduğu Google şimdi tarihi bir devrime daha imza atmaya hazırlanıyor.

Internet, günümüzde bir bilgiyi aramak için kullanılan en etkili yol, ancak o bilginin yazıldığı dil bilgiye ulaşmaktaki en büyük engellerden biri. İnternetin yaklaşık yüzde 65´i İngilizce yazılmış dokümanlardan oluşuYOR Ancak Arapça, Rusça, Çince gibi Latin Alfabesi kullanmayan dillerdeki bilgilere ulaşmak bu dili konuşmayan kişiler için çok zor.  Bu konuda Google gibi birçok arama motoru dilden dile çeviri programlan ile kullanıcılara yardımcı olmaya çalışıyor; ancak Almanca bir dokümanın İngilizce çevirisi bile anlaşılmayacak düzeyde olduğu içini bu yöntem hiç etkili değil. İşte bu sorun önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Google tarafından ortadan kaldırılıyor.

BM ve AB Destekliyor


Google´ın Los Angeles laboratuvarında geliştirdiği sistem şu an internette yer alan çeviri programlarından/sayfalarından çok farklı bir şekilde çahşıyot Varolan sözlükler ya da simultane tercüme programları çeviri yaptıkları dilin gramer kuralları dahilinde cümle içindeki kelimelerin teker teker anlamlarına bakarak çeviri gerçekleştiriyor. Google´ ın geliştirdiği sistem ise şimdiye kadar bire bir çevrilen milyonlarca dokümam referans alarak çeviri yapacak.  Google bilgisayarlarına aylardan beri birleşmiş milletler ve Avrupa  Birliği’nin dünyanın çok değişik dillerine çevrilmiş olan binlerce dökümanı  yükleniyor. Bu metinler daha sonra  yeni çeviriler için kaynak  olarak kullanılacak.

Çığır Açıcı ve Şaşırtıcı

Yani siz Çince bir metni Google´ e girdiğinizde Google bilgisayarları hemen o metinde yer alan ifadeleri daha önce veritabanına kaydettiği metinlerde arayıp hemen karşılığını bularak size ulaştıracak. Tabi ki bu  bahsettiğimiz çeviri işlemi 1 saniyeden daha kısa bir sürede gerçekleşecek Tek bir tıklama ile tamamı Çinçe olan web sitesini karşınızda Türkçe olarak. hem de mükemmel bir çeviri ile göreceksiniz. Google´ın otomatik çeviri çalışmalarının yürütüldüğü laboratuarının başındaki 3 dil bilen Alman asıllı mühendis Franz Och var.  Özellikle Çince, Arapça ve Rusça´ da büyük başarıya ulaştıklarını söyleyen Och, "Uzun zamandır otomatik çeviri işi içinde olan insanlar bizim Arapça-İngilizce çeviri çalışmalarımızı gördüklerinde, sonuçların şaşırtıcı ve çığır açıcı olduğunu söylediler" dedi. Google´ın hedefi projeyi aralarında Türkçe´nin de olduğu 100 dilde çeviri yapacak şekilde genişletmek.

 Arapça, Çince ve Rusça çeviriyi denemek için adres:


SONRAKİ AŞAMA: BEYINDEKİ ÇİPLE HER DİLİ ANLAMA

BOSTON Üniversitesi bilim adamları gelecekte insanlığın hayatını değiştirecek en önemli buluşlardan birinin beyne yerleştirilecek bir  "dil çipi" olduğunu kaydetmişti. Uzmanlar  bilim-kurgu filmlerinde görmeye alıştıklarımıza benzer bir teknoloji içerecek olan bu çip sayesinde, karşımızda yabancı dilde konuşan bir insanın sözlerini istediğimiz dilde duyacağımızı belirtiyor.

Yani Çince konuşan bir kişinin sözleri çipin sesleri saniyeler içinde Türkçe´ye çevirip kulağa aktarması sayesinde Türkçe olarak duyulabilecek.


 


Etiketler : program, çeviri, google, dil, sözlük, çevirmen, çevirici, language, yabancı, yabancıdil, translate
Yazan : mania  |
30 Mar 2007 Cum   
|  9.973 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...