Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Havagazı

Kömürden ya da öteki organik maddelerden yanıcı bir gaz elde edilebileceğini ilk fark eden kişi, İngiliz rahip Stephen Hales´tir. Rahip Hales, 1727 yılında yazdığı "Vegetable Staticks" adlı kitabında, her tarafı kapalı bir kapta ısıtılan kömürün, yanıcı bir gaz bırakacağını belirtti.

John Clayton adlı bir başka İngiliz de, 1684´te aynı buluşu gerçekleştirmiş, fakat bunu ancak 1739´da duyurabilmişti.

Konuyla ilgili ilk başarılı uygulamalar ise, Fransız bilim adamı Philippe Lebon ile İskoçyalı teknisyen William Murdoch tarafından yapıldı. 1801´de Lebon, Paris´te bir evde kömürden elde edilen gazın ısı ve ışık sağlama amacıyla kullanılabileceğini kanıtladı. Üstelik, söz konusu gaz, borular aracılığıyla odadan odaya aktarılacağı için, her yerde kolayca kullanılabilecekti. Lebon´un önerisi, büyük ilgi gördü ve ilk uygulamalar başladı.

Ne var ki Lebon, 1804´te Champs Elysees´de soyguncular tarafından öldürülünce, çalışmaları yarıda kaldı. Murdoch´un ilk denemesi ise 1792´de gerçekleşti: Corwall´da bir evi havagazıyla ışıl ışıl aydınlatmıştı. 1802´de, patronları Boulton ve Watt´ın evlerini ışıklandırdı. Firma, bu buluşu değerlendirmeye karar verdi. İlk sipariş Lancashire´dan geldi ve buradaki bir pamuk fabrikası, 900 gaz lambasıyla aydınlatıldı.


Etiketler : HAVAGAZI
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.494 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...