Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Ceset Yakma Makinesi (krematör)

Açık bacalı ilk ceset yakma makinesi, Padua´da Doktor L. Brunetti tarafından yapıldı. Dr. Brunetti, bu aygıtı ilk kez 10 Mart 1869 günü 35 yaşındaki bir kadının cesedini yakmak için kullandı.

1873´te Viyana Fuarı´nda yakma makinelerini ve oralarda yakılan insanların küllerim gören Dr. Brunetti, İngiltere´ye döndüğünde, konuyu kraliçenin başcerrahı Sir Henry Thompson´a açtı. Onun da desteğiyle, 13 Ocak 1874 günü, Brunetti´nin evinde bir toplantı yapıldı.

Bu toplantıya katılan 15 kişi, cesetlerin yakılarak kaldırılmasının yararlan üzerinde duran bir ortak belge imzaladılar. Aynı yılın 29 Nisan´ında, Kremasyon Derneği kuruldu ve o belgeyi imzalayan 15 kişi, bu derneğin çekirdeğini oluşturdu. 9 Ekim 1874´te, ilk kez bir İngiliz, modern bir krematörde yakıldı. 26 yaşında ölen Leydi Dilke´in cesedi Dresden´e götürülerek, oradaki Siemens tarafından yaptırılan modern gaz fırınında yakıldı.

İlk büyük krematoryum ise, 1875 yılında İsviçreli Albert Keller tarafından Milan´da kuruldu. Bu krematoryumda yakılan ilk ceset de, kurucusu Keller´in cesedi oldu (22 Ocak 1876). Keller, tüm projeyi adım adım uygulamış, tam krematoryum çalışacak hale geldiğinde ise ölmüştü. 1900 yılına kadar bu krematoryumda 1354 ceset yakıldı.

iviçreli Albert Keller, 1875 yılında Milan´da ilk krematoryumu yaptı. Ancak, krematoryum bitmek üzereyken Keller öldü
ve kendi yaptığı krematoryumda yakılan ilk kişi oldu


Etiketler : CESET, YAKMA, MAKİNESİ, (Krematör)
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  2.745 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...