Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Elektronik Bilgisayar

"Colossus I" adlı ilk elektronik bilgisayar, hükümet tarafından gizlice yürütülen çalışmalar sonucu Londra´da Prof. Max Newman başkanlığında bir ekip tarafından 1943 yılı Aralık ayında üretildi. Tek amaçlı, tümüyle elektronik olan Colossus 1, kriptoanaliz (şifre çözüm) çalışmaları için yapıldı.

ilk elektronik bilgisayar colossusx 3ab.jpg

Bir saniye içinde 5 bin ayrı şekli değerlendirebilecek yetenekteydi. Düşman ordularının haberleşme sistemlerini çözerek, İkinci Dünya Savaşı´nın İngilizler lehine sonuçlanmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri oldu.

ilk elektronik bilgisayar colossusx 1944 571.jpg

Çok amaçlı tümüyle elektronik ilk bilgisayar ise, 1946 yılında ABD´de Pennsylvania Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi´nde J. Presper Eckert ve John W. Mauchly tarafından üretildi.

"Computer" ya da "ENIAC" adı verilen bu aygıt, 30 ton ağırlığındaydı ve 19 bin 500 parçadan meydana geliyordu. ABD Genelkurmay Levazım Daire Başkanlığı, bu "harika" aygıtı, Maryland´deki Balistik Araştırma Laboratuvarı´na yerleştirdi. Burada, rüzgârın hızı, bombanın türü ve hava koşulları değerlendirilerek, bombardıman hesaplan yapmak için kullanıldı.

Resim Kaynağı: www.ptc.dcs.edu

daha detaylı bilgi için (ing)  : http://www.ptc.dcs.edu:16080/Moody/comphistory/comphistory_print.html


Etiketler : ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  3.915 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...