Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar ==>


 Forum

İlk Bilgisayar

Programlanabilen, özel kartlardan talimat alabilen, bellek bankasının yardımıyla hesap yapıp problem çözebilen ilk aygıt, Charles Babbage tarafından düşünüldü.

"Analytical Engine" adı verilen bu aygıtla ilgili çalışmalar, Londra´da 1822 yılında başladı ve 1871 yılına kadar sürdürüldü. Aygıtın yapımında, Babage´ın da büyük emeği geçti. Cebinden tam 6 bin pound harcadı. Hükümetten de 17 bin pound yardım almıştı. Ancak, bu olağanüstü aygıtın başarıyla çalışabilmesi için, binlerce küçük parçanın yapılması gerekiyordu ki, bu da o günün teknolojisine göre olanak dışıydı. Eldeki tüm kaynaklar değerlendirildiğinde, Babbage´ın bu harika düşüncesinin, onun yaşadığı yüzyıl içinde hayata geçirilemediğini görüyoruz.

Programlanabilen ilk kullanılabilir bilgisayar, İsveç´in Stockholm kentinden George Scheutz tarafından yapıldı ve 1855 Paris Panayırı´nda sergilendi. Bu bilgisayar, Babbage´ in prensiplerine göre, ancak çok daha basit olarak yapılmıştı.

Scheutz´un "hesap makinesi", dört işlemi çözebiliyor ve sekiz basamağa kadar hatasız sonuç verebiliyordu. Bu ilk´ ´bilgisayar´´, New York´taki Albany Rasathanesi tarafından satın alındı ve astronomi çizelgelerinin hesaplanmasında kullanıldı.


Etiketler : BİLGİSAYAR
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.505 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...