Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Bilgisayar

Programlanabilen, özel kartlardan talimat alabilen, bellek bankasının yardımıyla hesap yapıp problem çözebilen ilk aygıt, Charles Babbage tarafından düşünüldü.

"Analytical Engine" adı verilen bu aygıtla ilgili çalışmalar, Londra´da 1822 yılında başladı ve 1871 yılına kadar sürdürüldü. Aygıtın yapımında, Babage´ın da büyük emeği geçti. Cebinden tam 6 bin pound harcadı. Hükümetten de 17 bin pound yardım almıştı. Ancak, bu olağanüstü aygıtın başarıyla çalışabilmesi için, binlerce küçük parçanın yapılması gerekiyordu ki, bu da o günün teknolojisine göre olanak dışıydı. Eldeki tüm kaynaklar değerlendirildiğinde, Babbage´ın bu harika düşüncesinin, onun yaşadığı yüzyıl içinde hayata geçirilemediğini görüyoruz.

Programlanabilen ilk kullanılabilir bilgisayar, İsveç´in Stockholm kentinden George Scheutz tarafından yapıldı ve 1855 Paris Panayırı´nda sergilendi. Bu bilgisayar, Babbage´ in prensiplerine göre, ancak çok daha basit olarak yapılmıştı.

Scheutz´un "hesap makinesi", dört işlemi çözebiliyor ve sekiz basamağa kadar hatasız sonuç verebiliyordu. Bu ilk´ ´bilgisayar´´, New York´taki Albany Rasathanesi tarafından satın alındı ve astronomi çizelgelerinin hesaplanmasında kullanıldı.


Etiketler : BİLGİSAYAR
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.750 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...