Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Komünist Parti

Önceleri "Haklılar Birliği "adı altında gizlice faaliyet gösteren yasa dışı devrimci örgüt, 1 Haziran 1847 günü, Londra´da Joseph Moll başkanlığında bir kongre düzenleyerek "Komünist Birlik" adım aldı.

Kongrenin ana amaçlarından biri, parti programını formüle ederken, Friedrich Engels-Karl Marx birlikteliğini sağlamaktı.

Modern komünist felsefenin bu iki kurucusu da, kongreye katılacaklarını bildirdiler. Ancak Marx, gereken yol  parasını bulamayınca toplantıya gidemedi ve Brüksel´de kaldı.

Kongre sonrasında partinin amacı, "burjuvazinin yıkılması, işçi sınıfı yönetiminin sağlanması, orta sınıfın eseri olan çağdışı kalmış toplum yapısını ortadan kaldırarak, yerine sınıfsız ve özel mülkiyetsiz yeni bir toplumun kurulması" olarak belirlendi. Komünist Birlik´in ikinci kongresi, 1847 yılı Kasım ayında yapıldı. Bu kongreye katılan Karl Marx´tan, bir parti manifestosu hazırlaması istendi. Marx´ın "Manifest der Kommunistischen Partei" adlı eseri, 1848 Şubat´ında Londra´da J.E. Burghard tarafından Almanca olarak yayınlandı, iki yıl sonra The Red Republican tarafından "Komünist Manifesto" adı altında İngilizce çevirisi basıldı.

 Ancak, bu çok kötü bir çeviriydi. İlk Komünist partinin ömrü uzun olmadı (1851 yılında feshedildi) ama Manifestosu, İngiltere´de yeterli ilgi gösterilmemesine karşın, dünya devrimci komünizminin "başucu kitabı" oldu. Rus komünizminin babası olan Georgi Valentinoviç Plekhanov, 1883 yılında Cenevre´de "Emeğin Marksist Kurtuluşu" hareketini başlattı.Rusya´daki ilk komünist partisi olan Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi, 1-3 Mart 1898´de Minsk´te işçi haklarım temsil eden yerel örgütlerden gelen dokuz temsilci tarafından kuruldu.

Bu kişiler, kuruluştan hemen sonra polis tarafından tutuklandıkları için, partinin daha sonraki gelişiminde hiçbir etkinlikleri olmadı. Parti Manifestosu´nu hazırlayan Peter Struve, daha sonra komünizmin en ateşli karşıtlarından biri oldu. Sosyal Demokratlar, "Menşevikler" ve "Bolşevikler" olmak üzere iki fraksiyona ayrıldılar. Bu gelişme üzerine 1903 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Brüksel ve Londra´da partinin ikinci kongresi toplandı.


Etiketler : KOMÜNİST, PARTİ
Yazan : mania  |
7 Şub 2011 Pts   
|  1.555 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...