Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Kristof Kolomb

Christopher Columbus´un hayatı- Biyografisi

Kristof Kolomb Christopher Columbus 01 E4CC3

Amerika’yı keşfettiği kabul edilen denizci. Cenova doğumlu olup 1451-1506 yılları arasında yaşadı.

Harita yapma merâkına sâhib olup genç yaşlarında deniz yolculukları yaptı. İngiltere’ye, muhtemelen Grönland’a seyâhat etti. 1482′de Portekizliler tarafından inşâ edilen Afrika Altın kıyısındaki Kale’ye gitti. Hemen hemen bu zamanlarda meşhur ‘Batıya giderek Hindistan’a ve Uzak Doğuya varılacağı’ fikrine sâhib olmuştur.  O zamânın fen bilgileri ile uğraşanlar dünyânın yuvarlak olduğuna inanmaktaysa da büyüklüğü hakkında belirsizlik vardı. Columbus daha önceki coğrafî bilgileri öğrendi.

Bunlardan, yanılarak dünyânın olduğundan daha küçük olduğunu çıkardı. Avrupa ile Japonya arasını olduğunun beşte biri kadar hesapladı. Tabiî zamânındakiler gibi, Amerika kıtasından ve ötesindeki Pasifik Okyanusundan haberi yoktu. Düşündüğü seyâhatı yapmak için 1485′te Portekiz kralına başvurdu, sonuç alamayınca İspanya’ya geldi. 1486′da Kraliçe İsabella’ya teklifini sundu. Ancak altı yıl sonra Kraliçe İsabella ve Kral Ferdinand seyâhatini para vererek desteklemeyi kabul ettiler.

Kristof Kolomb Christopher Columbus 06 7F4DCKristof Kolomb Christopher Columbus 07 7BDE5

3 Ağustos 1492′de 120 kişilik mürettebâtı bulunan Santa Maria, Nina ve Pinta isimli gemilerle Palos limanından batıya açıldı. Rüzgârdan faydalanmak için güneybatı yönden ilerleyerek 3 Eylülde Kanarya Adalarına geldi. 12 Ekimde Bahama Adalarına geldiğinde, mürettebâtı isyân durumundaydı. Bundan sonra ve hayâtı boyunca Doğu Hindistan’a ulaştığını zannetti. Bu yanlışlık günümüze kadar bu bölgenin ‘Batı Hindistan’ ve Amerikan kızılderililerinin ‘Hindistanlılar’ olarak isimlendirilmesi şeklinde devâm etmiştir. O bölgeden hareket ederek orayı Asya’ya benzetmeye çalıştı. Altın ve bahârât hayâli gerçekleşmedi. Santa Maria gemisinin karaya oturması sonucu bu bölgede 39 kişi bıraktı. Kuzeydoğu doğrultusunda geri gelerek 15 Mart 1493′te 224 gün sonra Palos limanına geri döndü.

1493 ilkbaharında mükâfâtlandırıldı. Koloni kurmak amacıyla 17 gemi ve 1200 denizci asker ve göçmenle 25 Eylül 1493′te Cadiz’den hareket etti. 3 Kasımda kolayca Dominik’e vardı. Daha sonra Antil Adalarını dolaşarak bugüne kadar gelecek olan isimlendirmeleri yaptı. İlk 39 kişinin bulunduğu yere varınca bunların kötü davranışları sebebiyle yerliler tarafından yerlerinden sökülüp atıldığını gördü. Hispaniola bölgesinde kurulan bu koloni Avrupa barbarlığını orada da göstererek, 1492′de 250.000 olan yerli nüfûsu 1508′de 60.000 ve 1560′da 500′ün altına düşürdü. Columbus 10 Mart 1496′da hareket ederek 11 Haziranda Cadiz’e geri döndü.

30 Mayıs 1498′de üçüncü seyâhatine koyuldu. Daha da güneye indi. Venezuella’ya yakın Trinidad Adasını keşfetti. Daha önce kurduğu koloniye geldiğinde durumu çok karışık buldu. 1500′de Ferdinand ve İsabella tarafından gönderilen yetkili, idâreyi ele aldı ve kendisini zincire vurarak İspanya’ya gönderdi. Ferdinand ve İsabella, Columbus’a 3 Nisan 1502′de dördüncü defâ seyâhat izni verdiler. Hindistan’a daha kısa bir yol bulmak için Orta Amerika sâhillerini baştan aşağı dolaşan Columbus, Panama’dan Pasifik Okyanusunu keşfedemedi.

Kristof Kolomb Christopher Columbus 03 5986D Kristof Kolomb Christopher Columbus 04 EC7ZD

Bu târihten birkaç yıl sonra Vasco Nunez de Balboo tarafından keşfedildi. Gemilerin alt kısımları midyeler tarafından tahrib edildi. Columbus, Jamaika’da tam bir sene Kobani vâlisinden yardım için bekledi. Kasım 1504′te Kraliçe İsabella’nın ölümünden birkaç gün önce İspanya’ya ulaştı. Kral Ferdinand kendisi ile arası iyi olmayan Columbus’a iltifat etmedi. 20 Mayıs 1506′da İspanya’da dostları tarafından terk edilmiş olarak öldü.

 


Etiketler : Kristof, Kolomb, Christophe, Columbus, amerika, keşif, deniz
Yazan : mania  |
6 Şub 2011 Paz   
|  13.728 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 4 )
sena (Misafir)
14 Şub 2013 Prş
hiçbir şey anlamadımm 


doğukan devekuş (Misafir)
10 Şub 2013 Paz
bu siteyi kim yaptıysa teşekkür ederim çok yardımcıoldu Bana
şeyma evren (Misafir)
14 Mar 2012 Çar
☻♥bu siteyi herkese öneriyorum gerçekten harika♥☻
feride duymuş (Misafir)
28 Şub 2011 Pts
süpersiniz ya sizleri nekadar sediğimi anlatamam bu siteyi herkese öneriyorum hoşşşca kalınnnnnnn sssssssssssseeeeeeeevvvggiiiyllllee kkkkaaaallllınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn