Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Kokteyl

Amerikan dergilerinden "The Balance"ın 13 Mayıs 1806 tarihli sayısında, şöyle bir yazı vardı: "Kokteyl, birkaç değişik türdeki alkollü içkinin, şeker, su ya da meyve suyuyla karıştırılmasından oluşan, içimi güzel ve lezzetli bir aperatiftir. İnsanı etkileyici bir görünümü olduğunu da belirtmeliyiz." Kokteyl adının nereden geldiğine ilişkin birçok değişik söylenti vardır.


Amerikalı yazar Joseph Nathan, "Famous First Facts" adlı kitabında, "kokteyl" denilebilecek ilk içkinin, New York´ta bir barın barmaidi olarak çalışan Betsy Flanagan tarafından hazırlandığını yazar. Aynı kitaba göre, Bayan Flanagan´ın çalıştığı bar, çeşitli horoz kuyruklarıyla süslüydü. Bir gün, sarhoş bir müşteri, espri olsun diye Bayan Flanagan´a "Şu horoz kuyruklarından (İngilizcesi cocktail) bir dub66 le verir misin?" dedi.

Bunun üzerine Bayan Flanagan, bir bardağa çeşitli içkileri karıştırarak koydu ve bardağın üzerine de bir tüy yerleştirerek, espritüel müşterisinin arzusunu yerine getirdi. Kokteyl adının buradan geldiği sanısı, öteki söylentilere oranla en inandırıcı olanıdır.


Etiketler : KOKTEYL
Yazan : TeslaHV  |
6 Şub 2011 Paz   
|  1.189 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...