Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

İşte Dünyanın En Küçük Pili

Amerikan laboratuvarlarında çalışan bilim adamları dünyanın en küçük bataryasını yapmayı başardılar. Peki bir pil ne kadar küçülebilir?

Git gide küçülen elektrikli aletlere piller de uyum sağlamak zorunda. İşte bu yüzden Kaliforniya´daki Sandia Milli Laboratuvarları´nda görevli araştırmacılar uzun soluklu bir çalışmaya imza attı.

dunyanin en kucuk pili 26FA7

Araştırmacı Jianyu Huang´ın yönettiği bir grup bilim adamı anotu saç telinin 7 binde bir kalınlığında tek bir nanotel olan lityum temelli batarya yaptı.

ANI´nin haberine göre transmisyon elektron mikroskobu (TEM) yardımıyla yapılan bu pil, laboratuvarın Entegre Nanoteknolojiler Merkezi´nde oluşturuldu.

Araştırmanın önderi Huang, bu deneyin kendilerine pili atomik ölçek çözünürlüğünde ve gerçek zamanlı olarak doldurup boşaltma imkanı verdiğini, bunun da ana mekanizmayı daha iyi anlamalarını sağladığını söyledi.

Lityum iyon pillerin (LIB) kendilerine ilham kaynağı olduğunu söyleyen Huang, buna rağmen bu pilerin enerjisinin ve güç yoğunluğunu düşük olduğunu kaydetti.

Yapılan minik batarya, 100 nanometre çapında ve 10 mikrometre yüksekliğinde kalay oksitten tek bir nanotel anottan(artı uç) oluşuyor. Ayrıca 3 milimetre yüksekliğinde lityum kobalt oksitten katot (eksi uç) ve iyonik sıvı elektrolit içeriyor.

Yüksek enerjili bu pil ile yeni nesil fişli telefon, laptop ve elektrikli aletlerde büyük ilerleme sağlanması hedefleniyor.

Bu yeni çalışma Bilim dergisi´nde yayınlandı.

Kaynak :veteknoloji.com


Etiketler : İşte, dünyanın, en, küçük, pili
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  4.254 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...