Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Sinema Olarak Yapılan İlk Bina

Sinema olarak kullanılmak üzere inşa edilen ilk bina, Paris´in Montmarte Bulvarı´nda, 1 Aralık 1906 günü "Le Pendu" adlı filmle hizmete girdi.

"Cinema Omnia Pathe" adlı bu salonun zemini, seyircilerin, öndekiler tarafından engellenmeden perdeyi görebilmeleri için eğimli yapılmıştı. 6x4 metre ebadındaki perdesi, o dönemin en büyüklerinden biriydi.

1906 yılında Amerika´da başlayan sinema salgını, 1908 yılında Avrupa´yı da etkisine aldı. 3 yıl içinde başlı başına bir endüstri kolu haline geldi. 1908 yılında, yalnızca Berlin´de 300 sinema salonu açıldı. Aynı yıl İngiltere´ de birçok salon, dükkân, tiyatro ve depo, sinema haline getirildi. 1912 yılında, İngiliz adalarında 4 bin sinema vardı. Çoğu az seyirci kapasiteli de olsa, bu salonların tümü doluyordu. Müşterilerin büyük bir kesimi ise işçi sınıfındandı. Orta tabakanın sinemaya ilgisi, Birinci Dünya Savaşı sonrası başladı.

Bunun nedeni, insanların savaşın getirdiği moral bozukluğunu üzerlerinden atmak istemesi, evlerine dönen subayların eğlence istekleri, çok daha kaliteli filmlerin üretilmeye başlanması ve kuşkusuz, birtakım oyuncuların yıldızla masıydı.


Etiketler : Sinema, Yapılan, İlk, Bina, film
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  2.156 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...