Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Sinema

Sinema salonlarının ilki, 26 Haziran 1896 günü, ABD´nin New Orleans kentinde Wii!iam T.Rock tarafından açıldı. Vitascope Hall adlı bu salonun 400 koltuğu vardı. Giriş ücreti 10 sentti. Makine dairesine girip Edison marka oynatıcıyı görmek isteyenlerden, ayrıca bir 10 sent daha alınıyordu.

İlk sinema makinisti de William Reed idi. Filmlerin çoğu kısa metrajlı doğa görüntüleriydi. Bunlar arasında, ABD´de gösterilen ilk İngiliz filmi olan "Wavez off Dover" da vardı. Seyircilerin en büyük ilgisini "May Irwin Kiss" adlı film gördü.

Bu film, aynı zamanda Amerikan beyazperdesine cinselliğin adım atışı olarak da kabul edilebilir. 1896 sonbaharında sinemanın bir günlük programı şu filmlerden oluşuyordu:

"Zenci Çocukların Dansı

Karnaval Sahnesi

İrlanda Usulü Politik Tartışma

Cissy Fitzgerald Linç Sahnesi".

İlk dev sinema salonu ise 1910 yılında Paris´te hizmete giren 5 bin kişilik GaumontPalace idi.

Seyircilerin arkasında bir projeksiyon odası olmadığından, bu dev salonda perdenin gerisinden "back-projection" sistemiyle film oynatılıyordu. Gaumont-Palace´ın bir başka özelliği de, çok makaralı filmleri kesintisiz gösterebilmek için birden çok gösterim aygıtı kullanan ilk sinema olmasıydı.

O yıllarda, 5 bin kişilik bir salonun sinema olarak kullanılması, ilk bakışta garip gelebilir. Ancak, bu yeni sanata olan ilgi o denli fazlaydı ki, salon hemen her akşam tümüyle doluyordu. Ne var ki, bu ilgi zamanla azaldı. Bugün dünyanın en büyük sinema salonu, New York´ taki Roxy Theatre´dır (6 bin 200 kişilik). Gaumont-Palace, önceleri tiyatro alarak kullanılıyordu.


Etiketler : sinema, film
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  2.418 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
reha boyacıoğlu (Misafir)
6 May 2012 Paz
çocukluğumuzun tv siz günlerindeki sinema merakımızı düşünürsek ilk sinema salonlarının heyecanını çok iyi anlıyorum.nereden nereye.teknoloji geliştikçe anılarda değişken oluyor.