Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Sigara

Ticari amaçla ilk sigara 1843 yılında Fransa´da devlet tekelindeki "Française des Tabacs" adlı kuruluş tarafından üretildi. İlk parti 20 bin sigara, Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Paris´te düzenlenen bir kermeste satıldı. Üretim tamamen elle yapıldığından verim son derece düşüktü. 1872 yılına gelindiğinde, Fransa´da ancak 100 milyonuncu sigara üretilmişti.

Fabrikasyon olarak sigara üretimine ilk kez 1853 yılında Küba´nın başkenti Havana´da "Don Luis Susini" tarafından başlandı. Don Susini, üretimde insan emeği yerine buharlı araçlardan yararlandı. Bazı kaynaklarda, günde 2 milyon 580 bin sigara yaptığı ileri sürülür. Ancak bu biraz abartılmış olabilir. Ama bir aylık süre içinde söz konusu rakama ulaşacağı da kesindir.

Markalı ilk sigara ise İngiltere´de 1859´da "Tatlı Üçler" adıyla üretildi. Firmanın sahibi olan Robert Peacock Gloag, 1854-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi sırasında, Ruslara karşı Türklerle omuz omuza savaşmıştı. O sırada, silah arkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi.

Gloag´ın pazar bulmak gibi bir sıkıntısı da yoktu. Zira pek çok İngiliz, tıpkı kendisi gibi Kırım Savaşı sırasında ya Türklerden ya da esir düştükleri Rus zindanlarından sigarayı öğrenmişler ve tiryakisi olmuşlardı. Alttan itilerek açılan ilk sigara paketleri, 1952 Ağustos´unda Güney Afrika´daki Rothmans tesislerinde kullanıldı. Jelatin ambalajlı ilk sigara paketleri de 1931 yılında Craven A firmasınca piyasaya sunuldu.


Etiketler : sigara, icat, buluş, üretim
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.778 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...