Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Bağış İçin Satılan İlk Kutlama Kartı

Günümüzde, kutlama kartlarından elde edilen gelirlerin yaklaşık yüzde 20´si, çeşitli yardım kuruluşlarının eline geçmektedir.

Bu kuruluşlar, kendileri için özel kartlar bastırırlar ve bunları belirli bir ücret karşılığında pazarlarlar. Bu türün ilk örneği, 1949 yılında UNICEF tarafından bastırılan Noel kartıdır. Kartın üzerindeki resim, 7 yaşındaki Çekoslovak çocuğu Jitka Samkova tarafından çizildi. Pek çok Çekoslovak köyünde olduğu gibi, Samkova´nın yaşadığı "Rudolfo" köyünde de savaş sırasında yiyecek, ilaç ve öteki temel gereksinim maddelerinin sıkıntısı çekilmişti.

UNICEF, bu aç insanların doyurulması ve bir verem savaş kampanyası başlatılması için büyük katkılarda bulundu. Örgütün bu iyiliğine karşılık şükran borcu olarak Jitka bir resim yaptı. Resimde, bir bahar bayramı günü, çiçeklerle süslenmiş bir direğin çevresinde dans eden iyi giyimli çocuklar görülüyordu.

O dönemde kağıt bulmak çok zor olduğundan, Jitka, resmini eline geçen bir cam parçası üzerine çizmişti. Öğretmeni, bu resmi UNICEF tarafından açılan bir yarışmaya gönderdi. Birinciliği kazanan resim, kuruluşun genel yönetmeninin dikkatini çekti. Böylece UNICEF, bu resimle ilk kutlama kartını bastırdı.


Etiketler : BAĞIŞ, İÇİN, SATILAN, İLK, KUTLAMA, KARTI
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.580 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...