Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Noel Karti

1843 yılında Sir Henry Cole´nin desteğiyle dönemin ünlü ressamlarından John Calcott Horsley, ilk Noel kartını yaptı.

Sanatçıların, çalışmaları sırasında çıplak model kullanmasına şiddetle karşı çıktığı için "Giyinik Horsley" diye ad takılan John Calcott Horsley´in bu ilk Noel kartında, Victoria çağını simgeleyen bir ailenin üç nesli, bir masanın başında kadeh kaldırıyorlardı. Horsley´ in bu kartı, özellikle tutucu çevrelerde büyük fırtınaların kopmasına neden oldu.

Sanatçı, böyle bir tablo çizerek, içkiyi ve sarhoşluğu teşvik etmekle suçlanıyordu. Horsley, söylentilere kulaklarını tıkadı. Geleneklere bağlı bir adamdı ve tüm dostlarının Noellerini kutlamak istiyordu. Oysa yoğun işleri herkese teker teker yazmasına olanak vermiyordu. Holborn´daki Messrs Jobbins basımevine giderek karttan bin adet basılmasını istedi. Litograf tekniğiyle çoğaltılan kartlar, tek tek elle boyandı ve gönderilmeye hazır hale geldi. Kartın ebadı 12.5 x 8 cm idi. Daha sonra Sir Cole ve Horsley, basımevine yeni bir sipariş daha verdiler. "İkinci baskı"lar.Noel´e çok az bir süre kala Joseph Cundall tarafından pazarlandı ve adeta kapışıldı.

Aynı konuda daha sonraları yapılan birkaç girişime rağmen, kutlama kartlarının asıl yaygınlaşması, Londra´da bulunan Charles Goodal ve Oğulları adlı basımevinin bu konuya el atmasıyla başladı. O dönemin sanatçılarından John Leighton´un notlarına göre, 1862 yılından itibaren hızla çoğalan kutlama kartlarının ilk örnekleri, normal bir kartvizit büyüklüğündeydi ve üzerlerinde yalnızca "İyi Noeller" ya da "Yeni yılınız kutlu olsun" gibi sözcükler vardı. Sonraları, kartların üzerine bu cümlelerin yanı sıra, konuyla ilgili figürler de basılmaya başladı. 1868 yılından itibaren yurt içinden ve dışından gelen taleplerin büyük bir artış göstermesi üzerine çeşitli manzaralar ve resimler (bunlar ressam Leighton tarafından çiziliyordu) de basılmaya başlandı.

1871 yılında, kutlama kartı göndermek öylesine yaygınlaşmıştı ki, insanlar o yıl aldıkları ya da gönderdikleri kartların sayısıyla birbirlerine nispet yapmaya başladılar. 1873 yılında, The Times gazetesinde "O yıl kutlama kartı gönderemedikleri için dostlarından özür dileyen" kişilerin ilanları yayınlandı. 1880 yılında kart trafiğinin iyice hızlanması nedeniyle başı derde giren posta idaresi, kartların postaya erken verilmesi için duyurularda bulundu.


Etiketler : NOEL, KARTI
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.918 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...