Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk El Ve Ayak Bakımcıları

Günümüzde manikürcü ya da pedikürcü olarak faaliyet gösteren el ya da ayak bakımcılarının ilk ustaları, 1593 yılında Londra´da ortaya çıktı.

O dönemde yazdığı "Garip Haberler"adlı yapıtında Thomas Nashe, bazı insanların geçimlerini başkalarının nasırlarını keserek kazandıklarını belirtiyordu. O dönemin pedikür uzmanları, mesleklerini panayırlarda ya da sokak ortalarında icra ediyorlardı. Belirli bir yerde pedikür salonu açan ilk uzman ise, David Low oldu.

Low, 1774 yılında, Londra´da bir otelde açtığı dükkânı ile 1780 yılına kadar müşterilerine hizmet verdi. 1785 yılında da mesleğiyle ilgili olarak "Chiropodolgia" adlı bir kitap yazdı. The European adlı dergi, 1785 Haziran sayısında, bu kitaptan bazı alıntılar yaptıktan sonra, Low´un mesleğini küçümseyen bir yorum yayınladı.


Pedikürist yetiştiren ilk okul ise, 1910 yıında New York Pedikürcüler Derneği tarafınan New York´ta açıldı. Biri kadın 14 uzman,  1913 yılında bu okulun ilk mezunları oldular.
Ayak bakımına ilk bilimsel yaklaşım ise, 1916  yılında, Philadelphia´da yapıldı.

O yıl, Temple Üniversitesi´ne bağlı Garreston Uygulamalı Hastanesi, dört öğrencisini ayak bakımı danda eğitti ve mezun etti.


Etiketler : El, Ayak, Bakımcıları
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.658 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...