Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

COROT ‘Dünyagiller’i Araştıracak

Güneş Sistemi dışında Dünya benzeri gezegenleri araştıracak olan COROT gözlem aracı 27 Aralık 2006 günü  Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

COROT Dünyagilleri araştracak

Güneş Sistemi dışındaki Dünya benzeri gezegenleri araştıracak COROT, 120.000 yıldızı inceleyecek. Şimdiye dek yapılmış en gelişmiş uzay araçlarından biri olan COROT Fransız uzay dairesi CNES tarafından geliştirildi. COROT yeryüzünden 827 kilometre yükseklikte Dünya yörüngesine oturacak ve 2009 yılına dek uzayın derinliklerinde Dünya benzeri gezegenleri gözlemleyecek.
COROT her 150 günde bir yer değiştirerek yeni bir gözlem konumu alacak. COROT’un ilk hedefi Dünya’nın de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisi olacak.

JÜPİTER VE BENZERLERİ
COROT projesinin hedefi Dünya’dan biraz daha büyük kayalık gezegenleri tespit etmek, şimdiye dek Güneş Sistemi dışında yer teleskoplarıyla gözlemlenen 200’den fazla Dünya-benzeri gezegenler ilk kez uzaydan incelenecek. Güneş Sistemi dışındaki gaz gezegenlerinin çoğunluğu kütle olarak Jüpiter’den biraz daha ağır, ancak COROT daha küçük ve kayalık gezegenleri gözlemlemeyi hedefliyor. COROT gözlemlerine Ocak 2007’de başlayacak. COROT ayrıca yıldız depremlerini de inceleyecek.

KÜTLE ÇEKİM BÜKÜLMESİ

COROT’ta bulunan 27 santimetre’lik teleskop, gezegenleri, kendi yıldızlarının çizgisinden geçişlerinde meydana gelen kütle çekim bükülmelerinden tespit edecek. Projenin bilim insanlarından Paris-Sud Üniversitesi uzmanı Marc Ollivier, COROT’un hassas cihazları sayesinde uzay için çok küçük bir ölçü olan Dünya’nın 2 ila 3 katı büyüklükte gezegenler dahi gözlemleyebileceğini belirtiyor. Kayalık gezegenlerin Dünya’nın yaklaşık 5 ila 10 katı büyüklükte olması bekleniyor.

"25 YILDIR BU ANI BEKLİYORUZ"

COROT projesi bilim ekibinden Londra Kraliçe Mary Üniversitesi profesörü Queen Mary Ian Roxburgh, BBC’ye verdiği demeçte “25 yıldır bu anı bekliyoruz, uzayda yeni Dünya’lar arayacak bu ilk ciddi projenin en az bir düzine yeni gezegen keşfetmesini umuyoruz” diye konuştu.

COROT projesine Fransız Uzay Dairesi CNES (Centre National d’Etudes Spatiales), Avrupa Uzay Ajansı ESA, Avusturya, İspanya, Almanya, Belçika ve Brezilya uzay daireleri de katkıda buluyor.


Etiketler : corot, dünya, uzay, canlı, hayat, gezegen, kazakistan, Baykonur, Uzay Üssü, yıldız, güneş, teleskop
Yazan : mania  |
29 Ara 2006 Cum   
|  6.992 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...