Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Şişe

İ.Ö. 1400 yıllarında, Mısır´da küçük cam şişeler yapılıyordu. Mısırlılar, bu konuda tekniklerini ve üretimlerini hayli geliştirdiler ve 1000 yıl sonra (M.Ö. 400), Roma´ya şarap şişesi ihraç etmeye başladılar.

Ancak, cam şişelerin Avrupa´da rağbet görmesi için, aradan yıllar geçmesi gerekti. 16. yy´da şişeler geniş ölçüde kullanım alanı buldu. 775 yılında, İngiltere´de soda ve maden suları özel şişeler içinde satılmaya başlandı. 1821 yılında, Bristollü camcı Henry Ricketts, belirli mamuller için tek tip ve hacimde şişe yapmayı akıl etti.

Bunların üzerine etiket de yapıştırılıyor ve reklam açısından çok yararlı oluyordu. 1904 yılında Amerikalı Michael Owens, ilk tam otomatik şişe makinesini gerçekleştirdi ve şişe üretimi ansızın olağanüstü artış gösterdi. O güne kadar ustalar, şişeleri ağızlarında üfleyerek yapıyorlardı.

Şişenin ağız kısmını kapak için yivli yapmayı ilk bulan, İngiliz Francis Joseph Beltzung´dur (1852). 1892 yılında ise Amerikalı William Paitner, metal şişe kapağını ve açacağını icat etti.


Etiketler : ŞİŞE
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.711 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...