Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Bisiklet Yapımcısı

İlk bisiklet yapımcısı, Paris´teki Cite Godot de Mauroy´un ustabaşısı Pierre Michaux´dur. Bu endüstrinin temelinin nasıl atıldığı, Michaux´nun oğlu Henri tarafından 1893 yılında Le Velo´ya yazılan bir mektupta şöyle anlatılır:

"1861 yılının Mart ayıydı,.. Parisli şapka imalatçısı Mösyö Brunel, ön tekerini onartmak üzere Velocifere´ini (hobi-at) babama getirdi. Aynı akşam 19 yaşındaki erkek kardeşim Ernest, bu aracı alarak Montaigne Caddesi´nde dolaşmaya çıktı. Eve döndüğünde, babama, ´Dengemi sağlamakta pek güçlük çekmiyorum. Ancak, yeterli hızı sağladıktan sonra yere çarpmamaları için bacaklarımı havada tutmak bayağı yorucu oluyor´ dedi. ´O zaman´ dedi babam, ´Tekerin ön çatalının iki tarafına birer destek koy. Hızlanıp dengeni sağladıktan sonra ayaklarını bu destek üzerine yerleştirir ve dinlenirsin. Hatta daha iyi bu desteği bir krankla tekere monte et. Bö lelikle ayaklarını dinlendirirken, ara sıra d tekleri hareket ettirirsin. O da krankı harek te geçirir ve teker döner.´

Kardeşim, derhal babamın dediklerini u guladı ve böylece pedal sistemi gerçekleşm oldu. Gerçi bu dahiyane fikir Pierre Mich ux´ya aitti ama, o fikri hayata geçiren ilk k şi, oğlu Ernest oldu."

Böylece, pedallı bisiklet üretmek üze "La Compagnie Parisienne Ancien Maiso Michaux et Cie" adında bir firma kurulm oluyordu. 1861 yılında iki modelin üretimi y pıldı. Seri üretime ise bir sonraki yıl geçildi o yıl içinde firma 142 adet bisiklet üretti.

pregnancy stages define dilation and curettage where to get an abortion pill
why are women unfaithful link wife cheat

Etiketler : BİSİKLET, YAPIMCISI
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  3.623 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.