Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Dikenli Tel

İlk dikenli telin patenti, 25 Haziran 1867´de ABD´nin Ohio eyaletinde Lucien B.Smith tarafından alındı.

Bu telin üzerine tahta plakalar takılmış, bu plakaların üzerine de olta şeklinde kancalar monte edilmişti. Ancak bu ilk "dikenli tel"in herhangi bir parçasına daha sonra rastlanmadığından, patenti alınmasına rağmen üretilip üretilmediği bilinemiyor. Ertesi yıl patent alan M.Kelly ise, birbiri üzerine bükülmüş iki telin kıvrımları arasına yerleştirdiği oltalarla gerçek anlamda ilk dikenli teli yapmış oldu.

"Gerçek anlamda koruyucu" olarak reklamı yapılan bu dikenli tele, ABD´nin bazı yörelerinde hâlâ rastlamak mümkündür. Sığır çiftliklerinde, hayvanları belirli bir yerde tutabilmek için yeterince kereste bulamayan ve bu yüzden çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalan Batı´da, dikenli telin bulunuşu gerçek anlamda bir "devrim" oldu.

Dikenli tel koleksiyonculuğu, Avrupa´da henüz pek yaygın olmamakla birlikte, ABD´nin güneybatı eyaletlerinde oldukça geçerli bir uğraştır. Çeşitli dönemlerde yapılmış çeşitli biçimlerdeki dikenli telleri toplamak, kovboyların torunları olan Amerikalılar için ayrı bir zevktir. Bugün bazı koleksiyoncuların elinde 1500´ü aşkın türde dikenli tel olduğu biliniyor ve bu teller zaman zaman açık artırmalarda; yarım metresi yaklaşık 40 bin liradan alıcı bulabiliyor.

spy calling spy tracking apps spy apps for android free download
would my boyfriend cheat my boyfriend thinks i cheated how to cheat on boyfriend

Etiketler : DİKENLİ, TEL
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  3.263 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.