Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Sualtı Solunum Aygıtı

Dünyada sualtı solunum cihazları, ilk kez İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa´da, kaptan Jacques Cousteau tarafından geliştirildi. Cousteau, Fransız Donanması´nda görev yaparken, sualtında uzun süre kalabilmenin çarelerini araştırıyordu. Sualtında, her on metrede, basınç bir atmosfer yükseliyordu.

Herhangi bir derinlikte, ciğerlerin içindeki ve dışındaki basınç, birbirine denk olmazsa, dalgıcı ölümcül tehlikeler bekliyor demekti. 1942 yılında Cousteau, mühendis arkadaşı Emile Gagnan´la birlikte yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle, suyun derinliği de hesap edilerek, dalgıcın istemine göre, otomatik olarak ciğerlere hava pompalanıyordu. Aygıt, son derece basitti ve sudaki ağırlığı, yok denecek kadar azdı. Savaş sona ermeden önce, bu aygıtı kullanan kurbağa adamlar, düşman gemilerine büyük zararlar verdiler. Günümüzdeki sualtı solunum aygıtları, askeri, ticari ve sportif amaçlarla geniş ölçüde kullanılmaktadır.

 

 

Nefes alış: Hava tüpünün birincil kapağı, ağızlığın iç odasına basıncı azaltılmış hava gönderir. Soluk alınırken, dış odasına deniz suyu dolar. Bu suyun basıncı, ağızlığın iç odasına giden havanın basıncını düşürür ve vücuda en uygun miktarda hava gitmesi, böylece sağlanmış olur.


Nefes veriş: Ağızlığın iç ve dış odacıklarındaki basınç aynı olduğunda ağızlıktaki hava uyarlayıcı kapak kapanır ve daha fazla hava gelmez. Dalgıç, bu arada nefesini verir ve kullanılmış hava, kapak aracılığıyla denize aktarılır. Bu arada düşen basınç nedeniyle hava tüpüne bağlı birincil kapak açılır ve yemden soluk almak için gerekli olan hava ağızlığa gelir.

wives who want to cheat so your wife cheated cheat on your wife website
why are women unfaithful why women cheat with married men wife cheat
my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
printable prescription drug coupons read viagra coupons from manufacturer

Etiketler : SUALTI, SOLUNUM, AYGIT
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  4.154 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.