Loading...
Yeni İcatlar


 Forum

İnsan Adımlarından Enerji

Japonya'nın 'The East Japan Railway' şirketi, Tokyo garındaki tren yolcularının adımlarının yarattığı titreşimleri elektriğe dönüştürerek, alternatif enerji kaynağı yaratmaya çalışıyor.

 

JR East, bu yöntemin olumlu sonuç verip vermeyeceğini denemek amacıyla Tokyo garındaki bilet gişelerinin önüne yolcuların adımlarının yarattığı basınç ve vibrasyonu elektriğe dönüştüren bir sistemin parçası olan 6 büyük lastik örtü yerleştirdi. JR East sözcüsü Takahiro Kikuchi, Tokyo garını günde 760 bin kişinin kullandığını belirterek, 'Bu insanların gücünü daha çevre dostu istasyonlar yaratmak için kullanmanın yollarını arıyoruz' dedi.

 


İlkel şarap üretme yöntemindeki 'ne kadar çok basarsan, o kadar çok üzüm suyu elde edersin' ilkesinden hareket ettiklerini söyleyen Kikuchi, iki ay süreyle bu sistemi deneyeceklerini ve sonrasında topladıkları veriler ışığında uygulamaya geçip geçmeyeceklerine karar vereceklerini belirtti.

 

Tokyo garındaki insanların çoğu bu büyük lastik paspasların ne işe yaradığının ve bir deneye katıldıklarının farkında görünmezken, bir ekrandan günde ne kadar elektrik enerjisi toplandığı izlenebiliyor.

 


Önce garın zemininde tadilat yapıldığı için bu lastik örtülerin serildiğini düşünen yolcular gerçeği öğrenince, bunun harika bir fikir olduğunu söyleyerek, çevre açısından bunu desteklediklerini açıklıyorlar.
Alternatif enerji kaynağı olarak görülen bu teknolojiden başka kalabalık yerlerdeki insan trafiğinden veya konserlerde zıplayan, dans eden insanların yarattığı titreşimlerden de faydalanmanın olası olduğu belirtiliyor.
pregnancy stages define dilation and curettage where to get an abortion pill

Etiketler : enerji, adım, ayak, titreşim, elektrik, sinyal, tokyo, gar, tren, JR East
Yazan : mania  |
15 Ara 2006 Cum   
|  10.527 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.